Opiekun naukowy Koła Naukowego Osób z Wadą Słuchu:

Zarząd Koła Naukowego Osób z Wadą Słuchu:

• Bartłomiej Skrzyszewski (przewodniczący), Filologia polska I stopień, II rok

Koło Naukowe Osób z Wadą Słuchu - „Surditas” rozpoczęło swoją działalność w kwietniu 2013 roku. Oficjalnie zaś zostało wpisane w rejestr Studenckich Kół Naukowych UPH w Siedlcach w styczniu 2014 roku. W swoich kręgach zrzesza studentów niedosłyszących z różnych kierunków i wydziałów Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach (obecnie liczy czterech członków). Miejscem spotkań Koła jest Ośrodek Logopedyczny UPH w Siedlcach.

Poprzez swoją działalność członkowie Koła pragną pokazać całej społeczność akademickiej, że osoby niedosłyszące również aktywnie uczestniczą w życiu Uniwersytetu. Starają się pielęgnować i rozwijać Kulturę Głuchych, która może kształtować się wyłącznie poprzez stałe kontakty osób z wadą słuchu. Pragną umożliwić studentom z dysfunkcją słuchu rozwój wiedzy oraz zainteresowań, a także  zapewnić pomoc w funkcjonowaniu w świecie dźwięków.

Działalność Koła Naukowego Osób z Wadą Słuchu realizowana jest poprzez:

1. Udział czynny i bierny w konferencjach naukowych, np.:

• udział w konferencji Szkoleniowo-Naukowej „O tym się mówi IV – komunikacja osób niesłyszących” w Lublinie (31.03-2.04.2017r.;
  • seminarium naukowe pt. „Rola edukacji na rzecz rozwoju solidarnego zatrudnienia w ekonomii społecznej” (21.11.2017 r.);
  • konferencja naukowa pt. „Wsparcie uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi i upowszechnianie edukacji włączającej” organizowanej przez Kuratorium Oświaty w Warszawie (01.12.2017 r.).
  • pomoc i udział (jednego członka) w organizacji konferencji naukowej nt. „Narracja w teorii i praktyce logopedycznej” w IPIN UPH w Siedlcach (28-29.09.2018 r.);
  • udział w konferencji (dwóch członków) nt. „Zdrowie dla wszystkich” organizowanej przez Centrum kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Siedlcach (06.04.2018 r.).

2. Organizowanie i prowadzenie spotkań naukowo-szkoleniowych:

• organizacja spotkania naukowego nt. „Trudności edukacyjne studentów z wadą słuchu” (27.05.2019 r.);
  • współorganizacja oraz udział w spotkaniu naukowym nt. Jasność i zwięzłość. Prosta polszczyzna w praktyce, UPH w Siedlcach (prowadząca mgr Joanna Abramowicz) (02.03.2020 r.);
  • organizacja oraz uczestnictwo w spotkaniu naukowym nt. Trudności i zalety nauczania zdalnego osób z niepełnosprawnością słuchową (prowadząca mgr Ewa Dzięcioł-Chlibiuk -10.11.2020 r.);
  • organizacja oraz uczestnictwo w spotkaniu naukowym nt. Możliwości wsparcia kształcenia studentów z wadą słuchu na UPH w Siedlcach (prowadząca mgr Anna Kowalczyk - 26.11.2020 r.).

3. Podejmowanie prób literacko-naukowych:

• Bartłomiej Skrzyszewski, Z oddali padły kolejne strzały…. „Inskrypcje. Półrocznik. Czasopismo naukowe poświęcone literaturze i kulturze”. Siedlce 2020, R. VIII, 2020, z. 2 (15), s. 199-205 – zachęcamy do lektury!

4. Udział w wykładach otwartych i warsztatach:

• warsztat dla osób z niepełnosprawnościami w zakresie bezpieczeństwa, UPH w Siedlcach (07.12.2020 r.);
  • wykład otwarty (online) z prof. dr hab. Jagodą Cieszyńska nt. Terapia neurobiologiczna (25.05. i 29.05.2020 r.);
  • wykład szkoleniowy (online) z zakresu dietetyki  dr n. przyr. Anną Romaniuk nt. Diety wspomagające rozwój dzieci ze spektrum autyzmu (29.05.2020 r.);
  • wykład szkoleniowy (online) z prof. dr hab. Jagodą Cieszyńską nt. Twarz jako pierwszy tekst czytany przez dziecko (29.06.2020 r.);
  • wykład otwarty (online) z dr Joanną Zawadką, dr Marleną Kurowską, dr Elżbietą Sadowską nt. Ocena rozwoju mowy dziecka dwujęzycznego w wieku przedszkolnym - perspektywa logopedy (UW) (11.12.2020 r.).

5. Osiągnięcia sportowe, wystąpienia artystyczne:

• II miejsce w VII Ogólnopolskiej Olimpiadzie Studentów Niepełnosprawnych o puchar JM Rektora Politechniki Częstochowskiej, Częstochowa (22-24.03.2019 r.);
  • III miejsce w dyscyplinie siatkówka rozgrywanych w ramach VII Ogólnopolskiej Olimpiady Studentów Niepełnosprawnych o puchar JM Rektora Politechniki Częstochowskiej, Częstochowa (22-24.03.2019 r.).

6. Aktywną współpracę z Ośrodkiem Logopedycznym UPH w Siedlcach oraz Naukowym Kołem Logopedyczny UPH.

Sprawozdanie

Plan 2022

Konkurs wymowy angielskiej 1
Plakat konkurs na esej

konfrencja studencka 2024

Koło Naukowe Polonistów działające w Instytucie Językoznawstwa i Literaturoznawstwa UwS ma zaszczyt i przyjemność zaprosić studentów i doktorantów do wzięcia udziału w krajowej studencko-doktoranckiej konferencji naukowej – Oniryczne labirynty: marzenia senne i wyobraźnia w literaturze, kulturze i języku.
Szczegółowych informacji udzieli Państwu opiekun Koła Naukowego Polonistów, mgr Barbara Bandzarewicz: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

OFERTA STUDIÓW I I II STOPNIA