NEW VERSION - 2026-06-27 16:30:31

 

 

 
  Aktualności baner


29 maja 2026 roku na Wydziale Nauk Humanistycznych Uniwersytetu w Siedlcach odbyła się konferencja naukowa „Alkohol w literaturze, języku i kulturze. Funkcje, symbole, konteksty”, zorganizowana przez Instytut Językoznawstwa i Literaturoznawstwa oraz Koło Naukowe Polonistów. Wydarzenie zgromadziło młodych badaczy reprezentujących różne ośrodki akademickie, którzy podjęli refleksję nad kulturowymi, społecznymi i literackimi znaczeniami alkoholu. W trakcie obrad analizowano sposób funkcjonowania motywu alkoholu w tekstach literackich od antyku po współczesność, zwracając uwagę na jego rolę w kreowaniu bohaterów, obrazowaniu doświadczeń granicznych oraz diagnozowaniu kondycji jednostki i społeczeństwa. Referaty poświęcone były m.in. problematyce uzależnienia, autodestrukcji, dekadencji, poszukiwania transcendencji, jak również relacjom między pamięcią, tożsamością i narracją. Konferencja stała się okazją do wymiany doświadczeń badawczych oraz dyskusji nad różnorodnymi metodami interpretacji tekstów kultury. Dziękujemy wszystkim prelegentom i uczestnikom za wysoki poziom merytoryczny wystąpień oraz ciekawe rozmowy, które towarzyszyły obradom.

21 i 22 maja 2026 reprezentantki Instytutu Językoznawstwa i Literaturoznawstwa wzięły udział w  II Doktorancko-Studenckich Warsztatach Literaturoznawczych organizowanych przez Uniwersytet Bielsko-Bialski. Prelegentki wystąpiły  z następującymi referatami:  mgr Barbara Bandzarewicz - „Na pograniczu modernizmu i postmodernizmu: twórczość Michała Choromańskiego wobec przemian prozy XX wieku”, mgr Maria Długołęcka-Pietrzak: - „Tadeusz Miciński a Edouard Schuré: recepcja Wielkich wtajemniczonych w powieści Nietota”, mgr  Julia Borkowska – „Redefinicja człowieczeństwa na podstawie prozy Stephena Kinga”, oraz mgr Julita Kisielińska – „ Archetyp wiedźmy w prozie Olgi Tokarczuk (wybrane przykłady)”. Udział w Warsztatach zaowocował nowymi kontaktami naukowymi i zawiązaniem przyszłościowych współpracy. 

W dniu 3 czerwca gościliśmy mgr Katarzynę Drabarek, ambasadorkę programu eTwinning. Podczas spotkania prelegentka przedstawiła założenia oraz zasady funkcjonowania programu, ze szczególnym uwzględnieniem możliwości jego wykorzystania w pracy nauczyciela. Omówiła również korzyści płynące z realizacji projektów międzynarodowych, współpracy między szkołami oraz rozwijania kompetencji cyfrowych i językowych uczniów.

Serdecznie dziękujemy Pani mgr Katarzynie Drabarek za inspirujące spotkanie oraz podzielenie się swoją wiedzą i doświadczeniem. Życzymy dalszych sukcesów zawodowych i wielu owocnych przedsięwzięć edukacyjnych.