baner konferencyjnyWydział Filozoficzny
Instytut Językoznawstwa i Literaturoznawstwa
Uniwersytetu w Siedlcach

zapraszają

na międzynarodową konferecję naukową na temat
MĘŻCZYŹNI I (ICH) EMOCJE
W LITERATURZE, KULTURZE I JĘZYKU

która odbędzie sie 3 września 2024 roku w Bańskiej Szczawnicy

Konferencja jest kontynuacją cyklu spotkań organizowanych w ostatnich latach przez Instytut Językoznawstwa i Literaturoznawstwa Uniwersytetu w Siedlcach, Wydział Filozoficzny Uniwersytetu Mateja Bela w Bańskiej Bystrzycy oraz Uniwersytetu Warszawskiego i poświęconych różnym aspektom męskości. W tym roku za temat przewodni została obrana męska sfera emocjonalna zapisana w tekstach literackich, uobecniająca się w kulturze, wypowiadana w języku.

Punktem wyjścia proponowanej problematyki będzie diagnozowany i opisywany kryzys męskości łączony z głębokimi zmianami społeczno-kulturowymi, zachodzącymi w świecie zachodnim w ostatnich dziesięcioleciach oraz z rozpadem tradycyjnych wzorców społeczno-kulturowych do niedawna radykalnie różnicowanych ze względu na płeć.

Zjawisko kryzysu męskości jest opisywane i rozpoznawane w ramach różnych dziedzin i dyscyplin naukowych: socjologii, psychologii, antropologii, humanistyki, a także w dyskursie społecznym i w przestrzeni medialnej. Zatem refleksja nad męskością ma charakter interdyscyplinarny, a nawet transdyscyplinarny. W ten obszar badań, refleksji i dyskusji chcemy włączyć literaturoznawstwo, a także inne dyscypliny z obszaru nauk humanistycznych (kulturoznawstwo, językoznawstwo, filologię narodową itp.).

Zamierzeniem organizatorów jest rozpoznanie afektywnej męskości, utrwalonej w tekstach literatury i kultury różnych okresów i obszarów, a także poszukiwanie jej śladów na poziomie indywidualnych poetyk autorskich.

Proponujemy uczestnikom następujące kręgi problemowe:

• Wyodrębnienie podstawowych emocji związanych z męskością, jak melancholijny smutek, zdziwienie, wstręt, złość, radość, strach, a także stanów emocjonalnych i nastrojów bardziej złożonych (przyjaźń, nieufność, akceptacja, nadzieja, przyjemność, entuzjazm) i analiza sposobów ich wyrażania;
  • Kulturowy przymus tłumienia uczuć i emocji jako doświadczenie tradycyjnej męskości;
  • Analiza tekstowych reprezentacji trudnych stanów emocjonalnych wywołanych kryzysem męskości i ich negatywnych konsekwencji, jak depresja, alkoholizm, narkomania, przemoc, przestępczość, samobójstwo itp.
  • Formy męskiej wrażliwości;
  • Sposoby wyrażania męskiej emocjonalności: uniwersalizm i ponadczasowość czy historyczne i geograficzne uwarunkowania; emocjonalne obszary geokulturowe (słowiańskie, germańskie, środkowoeuropejskie itp.);
  • Niepokoje (niezadowolenie) współczesnej kultury zachodniej/globalnej uwarunkowane płcią;
  • Żal, urazy, resentyment jako dyspozycje emocjonalne związane z upokorzeniem: rasowym, etnicznym, klasowym; geopolityczne odcienie resentymentu;
  • Elementy poetyki afektywnej; emocje a gatunki literackie (tragedia odpowiadająca smutkowi, strachowi i złości; komedia – radości i zaskoczeniu; satyra – złości, wstrętowi, pogardzie).

Liczymy na Państwa udział i będziemy wdzięczni za inne aspekty tematu.

Język konferencji – języki słowiańskie, język angielski, język niemiecki.

Komitet organizacyjny

prof. Martin Golema (UMB, Banská Bystrica)

dr Ivan Jančovič (UMB, Banská Bystrica)

dr Eva Pršová (UMB, Banská Bystrica)