22 listopada 2019 roku w I Liceum im. Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej-Curie odbył się VIII SZKOLNY KONKURS RECYTACJI POEZJI ROSYJSKIEJ „JESIENNE SPOTKANIA PRZY SAMOWARZE” pod patronatem Instytutu Językoznawstwa i Literaturoznawstwa Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach.

Uczniowie recytowali w oryginalne wiersze Jesienina, Pasternaka, Asadowa, Achmatowej, Cwietajewej, Simonowa, Brodskiego, Rożdiestwienskiego, Wysockiego i innych klasyków poezji rosyjskiej.

Uczestników konkursu oceniało jury w składzie: dr Ewa Kozak, dr hab. prof. uczelni Roman Bobryk, dyrektor I Liceum Monika Pasik oraz nauczyciel języka polskiego, Anna Kuryłek.

Jury wyłoniło następujących laureatów konkursu:

I miejsce zajęła Oliwia Frąc

II miejsce zdobyła Gabriela Kalinowska

III miejsce zajęła Maria Kalinowska

Wyróżnienia otrzymali: Julia Ambroziak vel Mrozowicz, Paulina Kaniuk, Dominika Kondraciuk i Aneta Wierzbicka.

Laureaci konkursu otrzymali dyplomy i nagrody ufundowane przez Rosyjski Ośrodek Nauki I Kultury w Warszawie, Uniwersytet Przyrodniczo-Humanistyczny w Siedlcach oraz Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne WSiP.

W tym samym dniu w ramach współpracy Instytutu Językoznawstwa i Literaturoznawstwa Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach z I Liceum im. Ogólnokształcącym im. Marii Skłodowskiej-Curie w Sokołowie Podlaskim dr Ewa Kozak przeprowadziła zajęcia z zakresu fonetyki języka rosyjskiego dla grupy uczniów z klas pierwszych i drugich. Natomiast dr hab. prof. uczelni Roman Bobryk z klasą trzecią humanistyczną przeprowadził analizę wiersza Wisławy Szymborskiej.