Aktualności

2006 – profesor

2011 – profesor zwyczajny

Dyscyplina

językoznawstwo, nauki o komunikacji społecznej i mediach

Członkostwo

Polskie Towarzystwo Językoznawcze

Polskie Towarzystwo Rusycystyczne

Olsztyńskie Forum Nauki

Societas Humboldtiana Polonorum

Prowadzone przedmioty

Składnia współczesnego języka polskiego

Językoznawstwo ogólne i wybrane teorie języka

Wiedza o języku: składnia z elementami tekstologii

Pragmatyka językowa

Działalność naukowa

Ponad 450 publikacji naukowych w zakresie językoznawstwa teoretycznego i opisowego, teorii i semiotyki komunikacji, pragmatyki, medialingwistyki, kognitywistyki i in.

Staże naukowe w ośrodkach zagranicznych: Austrii, Niemczech, Rosji i Kazachstanie. Stypendysta niemieckiej Fundacji Aleksandra von Humboldta (1997-1998 i kolejne lata), austriackiej Fundacji na Rzecz Popierania Badań Naukowych – Fonds zur Förderung der wissenschaftlichen Forschung, FWF (1993-1994), a także polskiej Fundacji Popierania Nauki imienia Józefa Mianowskiego (1999).

Projekty naukowo-badawcze

2002-2004, projekt naukowy „Metafory kognitywne idiomatyki polskiej (przy uwzględnieniu konfrontacji polsko-białoruskich)”, finansowany przez Komitet Badań Naukowych – kierownik

2001-2004, międzynarodowy projekt naukowy „Składnia porównawcza języków słowiańskich drugiej połowy XX w.”, finansowany przez Komitet Badań Naukowych – wykonawca

2014-2017, projekt naukowy „Właściwości składniowe czasowników jako baza ich zintegrowanego opisu leksykograficznego (w perspektywie konfrontatywnej polsko-bułgarsko-rosyjskiej)”, finansowany przez NCN; realizowany w Instytucie Slawistyki PAN – główny wykonawca

2018-2020, projekt naukowy „Mediaestetyczny komponent współczesnej komunikacji”, finansowany przez Rosyjską Fundację Naukową – kierownik

Konkurs wymowy angielskiej 1
Plakat konkurs na esej

konfrencja studencka 2024

Koło Naukowe Polonistów działające w Instytucie Językoznawstwa i Literaturoznawstwa UwS ma zaszczyt i przyjemność zaprosić studentów i doktorantów do wzięcia udziału w krajowej studencko-doktoranckiej konferencji naukowej – Oniryczne labirynty: marzenia senne i wyobraźnia w literaturze, kulturze i języku.
Szczegółowych informacji udzieli Państwu opiekun Koła Naukowego Polonistów, mgr Barbara Bandzarewicz: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

OFERTA STUDIÓW I I II STOPNIA