Katarzynki to polski zwyczaj ludowy, męski odpowiednik Andrzejek, obchodzony w nocy z 24 na 25 listopada, w wigilię św. Katarzyny Aleksandryjskiej.
Jak tłumaczy dr hab. Beata Walęciuk-Dejneka, profesor uczelni - literaturoznawca w Instytucie Językoznawstwa i Literaturoznawstwa, zajmująca się również tematyką kultury ludowej i problematyką folkloru w literaturze, "zwyczaje te - Św. Katarzyny czy św. Andrzeja - są już raczej zapomniane, ale warto o nich przypominać z uwagi na niezwykle ciekawą kulturową symbolikę i znaczenie."
Choć dzisiaj badania naukowe dr hab. Beaty Walęciuk-Dejneki, profesor uczelni koncentrują się wokół problematyki kobiecej w pisarstwie polskim XIX i XX wieku oraz związków literatury i prawa (Law & Literature), Pani Profesor jest także Kierownikiem Ośrodka Języka Polskiego i Kultury Polskiej UPH; pisała również o miłości ludowej/wieśniaczej - w pieśniach, piosenkach, ludowych bajkach i podaniach oraz zachowaniach młodych panien i chłopców, np. we wróżbach katarzynkowych - kiedy chłopcy wróżyli o przyszłej żonie czy we wróżbach andrzejkowych - kiedy to dziewczyny wróżyły o przyszłym mężu.
Od października 2020 r. dr hab. Beata Walęciuk-Dejneka, profesor uczelni pełni funkcję Dziekana Wydziału Nauk Humanistycznych.
Raz jeszcze serdecznie gratulujemy!