Książki Ludowy obraz kobiety i Wizerunki kobiet w kulturze ludowej

 Monografia „Ludowy obraz kobiety – perspektywa inności” dr hab. Beaty Walęciuk-Dejneki, prof uczelni, Dziekan Wydziału Nauk Humanistycznych, stała się inspiracją do powstania wystawy „Wizerunek kobiet w kulturze ludowej”. Inicjatorem przedsięwzięcia jest Związek Naukowców Polaków Litwy, współpracujący z dr Walentyną Krupowies, literaturoznawczynią z Instytutu Językoznawstwa i Literaturoznawstwa. „Wystawa zupełnie inna niż dotychczasowe, bo to jest połączenie świata naukowego, literackiego z dziecięcą wyobraźnią" - stwierdziła entuzjastycznie Monika Urbanowicz, Dyrektor Muzeum im. ks. Prałata Józefa Obrembskiego w Mejszagole, kurator wystawy. Autorami przedstawionych prac są uczniowie szkół podstawowych rejonu wileńskiego: w ich twórczości możemy podziwiać rozmaite postacie kobiet ze słowiańskiego kręgu ludowego: rusałki, dziwożony, znachorki, szeptuchy... Wystawie towarzyszy skierowana do uczniów oraz nauczycieli tematyczna publikacja opracowana przez dr Walentynę Krupowies na podstawie książki Pani Dziekan, bogato zilustrowana reprodukcjami ilustracji dzieci.

Wystawę w Centrum Kultury w Mejszagole można oglądać do końca czerwca. Wkrótce będzie dostępna także w wersji internetowej.

Na temat wystawy ukazał się materiał w TVP Wilno - można obejrzeć go pod tym linkiem: https://wilno.tvp.pl/53968939/wystawa-wizerunek-kobiet-w-kulturze-ludowej-w-mejszagole

Rusałka. Ieva Likšaitė, Duksztańska Szkoła Podstawowa,  grupa wczesnoszkolna, 5 lat

Rusałka. Ieva Likšaitė, Duksztańska Szkoła Podstawowa,
grupa wczesnoszkolna, 5 lat

Akuszerka. Sylwester Czyrko, Gimnazjum w Awiżeniach, kl. 7

Akuszerka. Sylwester Czyrko, Gimnazjum w Awiżeniach, kl. 7

Dr Walentyna Krupowies opowiada o publikacjach podczas wystąpienia dla TVP Wilno

Dr Walentyna Krupowies opowiada o wystawie i książkach podczas wywiadu dla TVP Wilno


 


Szanowni Studenci, Szanowni Nauczyciele Akademiccy,

Redakcja „Głosu Studenckiego” ma przyjemność ogłosić nabór tekstów do drugiego numeru naszego pisma. Serdecznie zachęcamy wszystkich do nadsyłania swoich prac.

Przyjmujemy różnorodne formy twórczości, w tym:
• recenzje,
• felietony,
• eseje,
• ciekawostki z życia literatów;
• poezję i prozę,
• teksty do działu varia.
Prosimy o przesyłanie swoich tekstów do 15 grudnia. Wszelkie prace prosimy kierować na adres mailowy redakcji – Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. albo na adres redaktora naczelnego – Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Z niecierpliwością czekamy na Państwa teksty! 
Redakcja „Głosu Studenckiego”

głos studencki

prt 3

 filologia angielska
 FILOLOGIA POLSKA
 LZA
 LOG