prt 1

320681402 3371921686422373 8052947215318426104 n 

Z przyjemnością informujemy, że ukazał się 14. numer rocznika ,,Conversatoria Linguistica”!

W czasopiśmie znalazły się publikacje naukowców reprezentujących ośrodki uniwersyteckie nie tylko z Polski (Warszawa, Poznań, Gdańsk, Wrocław, Siedlce), lecz także z zagranicy, z Serbii i Białorusi.
Tematyka artykułów jest zróżnicowana, dotyczy analizy przymiotnika szczęśliwy (happy) w języku angielskim (Weronika Kaźmierczak), działalności poetyckiej i translatorycznej – poety-zesłańca – Tadeusza Łady-Zabłockiego (Joanna Klausa-Wartacz), problematyki języka odziedziczonego i języka przodków na pograniczach ukraińsko-rumuńskim, ukraińsko-mołdawskim oraz ukraińsko-rosyjskim, a w szczególności na pokazaniu wpływów społeczno-politycznych na transmisję języka w polskich rodzinach (Helena Krasowska), kategorii służących identyfikacji społecznej, które ściśle wiążą się z budowaniem własnej tożsamości, w tym tożsamości narodowej, z uwzględnieniem pojęcia ojczyzny oraz małej ojczyzny (Natalia Majchrzak), językowego obrazu ojczyzny w serbskich źródłach leksykograficznych (Stana Ristić, Ivana Lazić-Konjik), postrzegania komunikacji jako zachowania (nie)werbalnego (Wasilij Sienkiewicz), charakterystyki kategorii prawdy w świetle paremii w języku polskim i innych językach słowiańskich, np. rosyjskim, białoruskim, ukraińskim czy bułgarskim (Włodzimierz Wysoczański), a także błędów w zapisie fonemów samogłoskowych języka polskiego, które popełniają uczniowie w wieku lat piętnastu i szesnastu (Jakub Solecki).

W numerze można zapoznać się również z recenzją książki Agnieszki Kijak ''Leksykai frazeologia socjolektu biegaczy nieprofesjonalnych'' (Małgorzata Klauze-Garbowska), a także z omówieniem badań nad językowym obrazem świata, prowadzonych przez międzynarodowy zespół naukowców, w ramach konwersatorium EUROJOS (Dorota Pazio-Wlazlowska, Beata Żywicka). W numerze zamieszczono również sprawozdania z Międzynarodowej Konferencji Naukowej „Język trzeciego tysiąclecia XII. Język na pograniczach komunikacji” (Agnieszka Kijak) i VI Międzynarodowej Konferencji Naukowej z cyklu „Języki słowiańskie w ujęciu socjolingwistycznym” (Beata Żywicka).

Autorom gratulujemy i serdecznie dziękujemy! Wszystkich zainteresowanych gorąco zapraszamy do współpracy. Szczegóły dotyczące wymogów redakcyjnych znajdują się na stronie Wydawnictwa UPH w Siedlcach (https://wydawnictwo-naukowe.uph.edu.pl/). Można także skontaktować się bezpośrednio z redaktor naczelną czasopisma dr hab. Beatą Żywicką, prof. UPH, pisząc na adres
e-mailowy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Link do ,,Conversatoria Lingusitica” 14  / 2022/

konferencja Literatura i Prawo IX 2024

głos studencki

Zapraszamy do współpracy.
Kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

prt 3

 filologia angielska
 FILOLOGIA POLSKA
 LZA
 LOG