prof. Sobieraj trzyma w ręku książkęZ okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich dr hab. Sławomir Sobieraj, prof. uczelni, Dyrektor Instytutu Językoznawstwa i Literaturoznawstwa, również bierze udział w naszym challengu:
“Mam wiele ulubionych książek i autorów. Spośród polskich twórców literatury wymieniłbym chociażby Tadeusza Micińskiego, Witolda Gombrowicza, Stanisława Lema i Erwina Kruka. Zawsze fascynowały mnie i wciąż intrygują utwory odkrywające światy naznaczone niesamowitością i tajemnicą, stąd też moje upodobanie do dzieł pisarzy obcych, takich jak: Fiodor Dostojewski, Thomas Mann, Patrick White i Gabriel Garcia Marquez. Zatem psychologiczne aspekty perypetii głównych bohaterów, wykreowanych przez autorów europejskich, wzbudzały moje zaciekawienie na dłużej. Egzotyka związana z obrazem rzeczywistości odległych kontynentów, Australii i Ameryki, przyciągała w wypadku dwu ostatnich z wymienionych. Wcześniej jako uczeń szkoły podstawowej zaczytywałem się w powieściach fantastycznych Juliusza Verne’a.
Jednak szczególnym sentymentem darzę pisarza pochodzącego z Mazur – Ernsta Wiecherta, piewcę tego regionu i piękna Puszczy Piskiej, wychowanego w miejscowości odległej zaledwie kilka kilometrów od mojego świata pierwszego. Jest on autorem m.in. niezwykłego eposu mazurskiego „Dzieci Jerominów”. To powieść rodzinna, której akcja rozgrywa się na przełomie XIX i XX wieku. Łączy ona w sobie cechy różnych odmian powieści: historycznej, społeczno-obyczajowej i psychologicznej, zawiera też refleksje filozoficzne. Można ją interpretować jako powieść rozwojową, mając na uwadze losy głównego bohatera – Jonsa Jeromina. Mnogość kontekstów kulturowych pogranicza i odniesienia do wieloetniczności Mazur sprawiają, że lektura tego utworu może przynieść wiele satysfakcji każdemu czytelnikowi, nawet nierozpoznającemu realiów regionu. To dzieło o wymiarze uniwersalnym. Opisywany w nim Sowiróg, położone wśród lasów rybackie siedlisko, jest miejscem magicznym, które można nazwać mazurskim Macondo.
Jako że kultura ma charakter dialektyczny, warto poznawać ją poprzez czytanie literatury, która przekracza monokulturowość, otwiera na to, co inne. Uczy tolerancji dla zjawisk odmiennych od tego, do czego jesteśmy przyzwyczajeni.”
Jak dołączyć ?
1. Napisz post na Facebooku o swojej ulubionej książce lub autorze. 
2. Zrób kreatywne zdjęcie.
5. Otrzymaj zakładkę, zaprojektowaną przez nas z cytatem Wisławy Szymborskiej

Szanowni Studenci, Szanowni Nauczyciele Akademiccy,

Redakcja „Głosu Studenckiego” ma przyjemność ogłosić nabór tekstów do drugiego numeru naszego pisma. Serdecznie zachęcamy wszystkich do nadsyłania swoich prac.

Przyjmujemy różnorodne formy twórczości, w tym:
• recenzje,
• felietony,
• eseje,
• ciekawostki z życia literatów;
• poezję i prozę,
• teksty do działu varia.
Prosimy o przesyłanie swoich tekstów do 15 grudnia. Wszelkie prace prosimy kierować na adres mailowy redakcji – Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. albo na adres redaktora naczelnego – Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Z niecierpliwością czekamy na Państwa teksty! 
Redakcja „Głosu Studenckiego”

głos studencki

prt 3

 filologia angielska
 FILOLOGIA POLSKA
 LZA
 LOG