Dr Walentyna Krupowies w dniu 21.05.2024 r. w ramach cyklicznych spotkań Międzyuczelnianego seminarium naukowego nt. „Międzykulturowe wymiary literatury: semiotyka miasta” wygłosiła referat „Inne miasto: wileńskie getto w polskiej literaturze i w polskim dyskursie kulturowym”. Tematyka referatu dotyczyła sposobów kategoryzacji przestrzeni wileńskiego getta w przewodnikach dwudziestolecia międzywojennego, w tym w tekstowo-fotograficznym przewodniku Jana Bułhaka, w poezji Witolda Hulewicza i Konstantego I. Gałczyńskiego, w felietonach Józefa Mackiewicza i Jerzego Wyszomirskiego oraz autobiograficznych tekstach Czesława Miłosza.
Pomysłodawcą i organizatorem spotkań badaczy z kilku ośrodków naukowych jest Państwowy Uniwersytet w Mariupolu, który po napaści Rosji na Ukrainę przeniósł swoją działalność do Kijowa, zaś współorganizatorami – Uniwersytet Ottawski oraz Uniwersytet w Siedlcach.

zrzut widoku monitora uczestników wykładu