23-24 września 2024 w naszej uczelni odbyła się Ogólnopolska Konferencja Naukowa, zorganizowana w Instytucie Językoznawstwa i Literaturoznawstwa: Literatura i Prawo/Prawo i Literatura: charakterystyka zagadnienia, rozpoznanie zjawiska. Na konferencji spotkali się badacze z kilku ośrodków akademickich: z Uniwersytetów Jagiellońskiego, Warszawskiego, w Białymstoku, Śląskiego w Katowicach, Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, IBL PAN oraz oczywiście z UwS. Referaty dotyczyły najrozmaitszych związków i relacji dwóch dyscyplin: literaturoznawstwa i prawa, które prezentowali literaturoznawcy i prawnicy. Poruszano tematy i problemy, omawiano zagadnienia od czasów starożytnych po współczesne. Dyskutowano m.in. na temat wypracowania wspólnej metodologii badawczej.

Konferencji towarzyszyły trzy niezwykle ciekawe wydarzenia: prezentacja serii wydawniczej: Literatura i Prawo, której redaktorem jest dr hab. Beata Walęciuk-Dejneka, prof. uczelni oraz prezentacja projektu Zapomniane pisarki polskie – odkrywanie utraconej historii, którego celem jest popularyzacja wiedzy naukowej i jej upowszechnianie, promocja naszego dziedzictwa narodowego (koordynator projektu: dr hab. Beata Walęciuk-Dejneka, prof. uczelni). Trzecim przedsięwzięciem było otwarcie wystawy malarstwa Ballady o zbrodni (kurator wystawy dr Marcin Sutryk) w Galerii A na Wydziale Nauk Humanistycznych i Społecznych.
 AM5A9333 1  AM5A9294
AM5A9285 AM5A9332