W dniach 21-22 listopada 2024 r. odbyła się dziewiąta edycja międzynarodowej konferencji Annual Siedlce Forum for Contemporary Issues in Language and Literature, Thresholds of liminality in literature, linguistics, philosophy and culture. Motywem przewodnim spotkania było zagadnienie pogranicza w tekstach z zakresu literatury, kultury, językoznawstwa i filozofii. Spotkanie po raz kolejny zostało zorganizowane przy współpracy z Wydziałem Filozofii i Sztuki Uniwersytetu Wysp Balearskich. Konferencja składała się z trzech części tematycznych: literaturoznawczej, językoznawczej oraz filozoficznej.
Po uroczystym otwarciu konferencji przez dr Katarzynę Kozak (UwS) oraz dra Charlie Jorge Fernandeza (UIB) wykład plenarny zatytułowany The Haunted Manor House as a Liminal Space: The Paradigm of the No Home in J.S. Le Fanu’s Narratives. wygłosił prof. Richard Jorge z Uniwersytetu Kraju Basków. Drugiego dnia obrad wystąpienie plenarne Challenges and Limitations of Generative AI use in Terminological Research wygłoszone przez prof. Marka Łukasika z Uniwersytetu Pomorskiego w Słupsku poruszało aktualną problematykę wykorzystania sztucznej inteligencji w terminologicznych badaniach językoznawczych. W trakcie sesji panelowych omówione zagadnienia dotyczyły szeroko rozumianej problematyki pogranicza we współczesnej prozie i poezji. Prezentujący nawiązywali do kwestii emancypacji kobiet przedstawianej w literaturze jako obraz życia na pograniczu. Wystąpienia w panelach językoznawczych podejmowały kwestie odnoszące się między innymi do badań w zakresie terminologii, tłumaczeń oraz prosodii. Tradycyjnie już jeden z paneli poświęcony został omówieniu motywu przewodniego konferencji z perspektywy filozoficznej. W ramach dyskusji odniesiono się do zagadnienia pojęć liminalnych, a także zwrócono uwagę na swego rodzaju pogranicze zarówno rozważań filozoficznych (Parmenides) jak i interpretacji poglądów (Kartezjusz).fc0

Konferencja stała się platformą do wymiany myśli i poglądów na szczeblu krajowym i międzynarodowym, umożliwiając uczestnikom prezentację wyników badań z perspektywy interdyscyplinarnej łączącej dyscypliny przewodnie konferencji: literaturę, językoznawstwo oraz filozofię. W gronie uczestników znaleźli się naukowcy reprezentujący zarówno polskie ośrodki naukowe (Uniwersytet Śląski, Uniwersytet w Białymstoku, Uniwersytet Zielonogórski, Uniwersytet Pomorski w Słupsku, KUL) jak i zagraniczne ośrodki akademickie: Uniwersytet Wysp Balearskich, (Hiszpania), Uniwersytet „La Laguna”, (Hiszpania), National Education Distance University (Hiszpania), Uniwersytet w Saragossie (Hiszpania), Uniwersytet w Walencji (Hiszpania), Uniwersytet Kraju Basków (Hiszpania), Uniwersytet Witolda Wielkiego (Litwa), Uniwersytet w Innsbrucku (Austria), Christ University (Indie) oraz Narodowy Uniwersytet w Singapurze.

Dziękujemy wszystkim prelegentom za udział w konferencji. Mamy nadzieję, że była ona dla wszystkich uczestników okazją do inspirującej wymiany myśli, informacji i doświadczeń.

 fc2

fc3


Szanowni Studenci, Szanowni Nauczyciele Akademiccy,

Redakcja „Głosu Studenckiego” ma przyjemność ogłosić nabór tekstów do drugiego numeru naszego pisma. Serdecznie zachęcamy wszystkich do nadsyłania swoich prac.

Przyjmujemy różnorodne formy twórczości, w tym:
• recenzje,
• felietony,
• eseje,
• ciekawostki z życia literatów;
• poezję i prozę,
• teksty do działu varia.
Prosimy o przesyłanie swoich tekstów do 30 grudnia. Wszelkie prace prosimy kierować na adres mailowy redakcji – Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. albo na adres redaktora naczelnego – Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Z niecierpliwością czekamy na Państwa teksty! 
Redakcja „Głosu Studenckiego”

głos studencki

prt 3

 filologia angielska
 FILOLOGIA POLSKA
 LZA
 LOG