Bohaterem książki jest Stanisław Ignacy Witkiewicz, jego biografia i świadomie kreowana egzystencja, także twórczość: obrazy, dramaty, powieści, ale i, ze szczególną uwagą rozpatrywana, korespondencja. Autorka ukazuje znaczenie, które dla genialnego artysty miały cztery kobiety: młodopolska aktorka Irena Solska, narzeczona-samobójczyni Jadwiga Janczewska, żona Jadwiga z Unrugów oraz destrukcyjna kochanka Czesława Oknińska. Tak wnikliwej analizy relacji emocjonalnych Witkacego dotąd w nauce nie było.
Książka jest wersją dysertacji doktorskiej, której Promotorem był prof. Antoni Czyż z naszego Instytutu, od lat prowadzący na uczelni seminarium doktorskie. Obrona doktoratu odbyła się na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu.
Dr Dominika Spietelun to osoba niepełnosprawna, z dysfunkcją ruchu. Dzięki opiece nad studentem niepełnosprawnym w uczelni siedleckiej mogła tu ukończyć studia polonistyczne. Już pracę magisterską, także pisaną pod opieką prof. Antoniego Czyża, poświęciła Witkacemu. Po studiach prowadziła, mając na to zgodę ówczesnego Dyrektora Instytutu, Antoniego Czyża, zajęcia dydaktyczne z literatury współczesnej. Równolegle podjęła pracę nad doktoratem. Dziś mieszka w domu rodzinnym na Pomorzu Zachodnim.
Młodej badaczce gratulujemy i życzymy teraz książki habilitacyjnej.