okladka_muzy

Ukazała się obszerna monografiaWitkacowskie muzy. Kobiety w egzystencji i dziele artysty. Książkę wydała krakowska Universitas. Całość zdobią barwne reprodukcje prac plastycznych autora Nienasycenia. Autorką tej pracy jest dr Dominika Spietelun, absolwentka filologii polskiej w Siedlcach. Wykładowcy dobrze ją pamiętają jako wyróżniającą się studentkę.

 

Bohaterem książki jest Stanisław Ignacy Witkiewicz, jego biografia i świadomie kreowana egzystencja, także twórczość: obrazy, dramaty, powieści, ale i, ze szczególną uwagą rozpatrywana, korespondencja. Autorka ukazuje znaczenie, które dla genialnego artysty miały cztery kobiety: młodopolska aktorka Irena Solska, narzeczona-samobójczyni Jadwiga Janczewska, żona Jadwiga z Unrugów oraz destrukcyjna kochanka Czesława Oknińska. Tak wnikliwej analizy relacji emocjonalnych Witkacego dotąd w nauce nie było.

 

Książka jest wersją dysertacji doktorskiej, której Promotorem był prof. Antoni Czyż z naszego Instytutu, od lat prowadzący na uczelni seminarium doktorskie. Obrona doktoratu odbyła się na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu.

 

Dr Dominika Spietelun to osoba niepełnosprawna, z dysfunkcją ruchu. Dzięki opiece nad studentem niepełnosprawnym w uczelni siedleckiej mogła tu ukończyć studia polonistyczne. Już pracę magisterską, także pisaną pod opieką prof. Antoniego Czyża, poświęciła Witkacemu. Po studiach prowadziła, mając na to zgodę ówczesnego Dyrektora Instytutu, Antoniego Czyża, zajęcia dydaktyczne z literatury współczesnej. Równolegle podjęła pracę nad doktoratem. Dziś mieszka w domu rodzinnym na Pomorzu Zachodnim.

 

Młodej badaczce gratulujemy i życzymy teraz książki habilitacyjnej.

dspietelun


Szanowni Studenci, Szanowni Nauczyciele Akademiccy,

Redakcja „Głosu Studenckiego” ma przyjemność ogłosić nabór tekstów do drugiego numeru naszego pisma. Serdecznie zachęcamy wszystkich do nadsyłania swoich prac.

Przyjmujemy różnorodne formy twórczości, w tym:
• recenzje,
• felietony,
• eseje,
• ciekawostki z życia literatów;
• poezję i prozę,
• teksty do działu varia.
Prosimy o przesyłanie swoich tekstów do 15 grudnia. Wszelkie prace prosimy kierować na adres mailowy redakcji – Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. albo na adres redaktora naczelnego – Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Z niecierpliwością czekamy na Państwa teksty! 
Redakcja „Głosu Studenckiego”

głos studencki

prt 3

 filologia angielska
 FILOLOGIA POLSKA
 LZA
 LOG