na zdjęciu dzieci siedzą w kółeczku  i wykonują zadania logopedyczneW tym roku pracownicy Ośrodka Logopedycznego wraz ze studentami z Naukowego Koła Logopedycznego oraz Studenckiej Poradni Logopedycznej Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach podjęli wiele działań w ramach obchodów Europejskiego Dnia Logopedy. W minioną sobotę, tj. 5 marca 2022 r., prowadzone były przez pracowników Ośrodka (dr hab. Alinę Maciejewską, prof. uczelni, dr Aldonę Kocyłę-Łukasiewicz, dr Martę Krakowiak, mgr Kamilę Bigos, mgr Ewę Dzięcioł-Chlibiuk) konsultacje neurologopedyczne dzieci, młodzieży oraz dorosłych. Zainteresowane osoby mogły nie tylko uzyskać informacje o danym zaburzeniu mowy, ale też otrzymać wskazówki do dalszego postępowania diagnostyczno-terapeutycznego.

Kolejnym podjętym działaniem było przeprowadzenie przez studentki Logopedii z audiologią (Aleksandrę Rokicką, Magdalenę Dobrowolską, Wiktorię Świder, Magdalenę Omelańczuk, Karolinę Główniak) oraz Logopedii (Annę Domańską, autorkę scenariusza zabaw) zajęćlogopedyczno-sensorycznych dla dzieci. Wśród atrakcji znalazły się m.in.: ścieżka sensoryczna, puszczanie łódek na wodzie, odtwarzanie układów tanecznych przy akompaniamencie muzyki granej przez dzieci, układanie opowiadania, którego głównym bohaterem była kolorowa pacynka „Andrzejek”, a także zabawy z chustą animacyjną. Wszyscy uczestnicy zajęć wspaniale się bawili, czego dowodem były okrzyki radości i uśmiechy na twarzach! Na zakończenie dzieci otrzymały drobne upominki.
Studentki (Klaudia Laskowska, Karolina Gielecińska) nie zapomniały również o logopedach, przygotowały bowiem do pobrania ze strony NKL materiały dydaktyczne, które można wykorzystać w trakcie zajęć logopedycznych.
Obchody Europejskiego Dnia Logopedy kontynuowane były 7 marca 2022 roku. Z tej okazji dr Sofia Kamińska poprowadziła online wykład otwarty pt. Wspomaganie rozwoju językowego dzieci ze specyficznymi zaburzeniami językowymi (SLI). Uczestnicy spotkania mogli dowiedzieć się, na czym polegają trudności w opanowywaniu języka w przypadku opóźnionego rozwoju mowy. Poza tym doktor Kamińska zaprezentowała kilka ćwiczeń wspierających właściwy rozwój językowy dzieci.
To był intensywny, ale wyjątkowy czas. Dziękujemy wszystkim, którzy odwiedzili nas tego dnia. Bycie logopedą to nie tylko zawód, ale pasja, którą, mamy nadzieję, zachwyciliśmy niejedną osobę…

Karolina Główniak
III rok LzA