W dniach 10 października 2022 roku odbyła się interdyscyplinarna konferencja naukowa nt. ,,Smoki, węże, krokodyle… Gady w literaturze, kulturze, języku i mediach”' zorganizowana przez Instytut Językoznawstwa i Literaturoznawstwa UPH w Siedlcach, Instytut Kultury Regionalnej i Badań Literackich im. Franciszka Karpińskiego. Stowarzyszenie, Ośrodek Badawczy Facta Ficta z siedzibą we Wrocławiu, Towarzystwo Kultury Języka (Oddział Siedlecki), przy współpracy: MSCDN w Siedlcach oraz Studenckiego Koła Naukowego Komparatystyki Literackiej, Teatru i Form Audiowizualnych IJiL UPH.
Było to już kolejne z zaplanowanego cyklu spotkań naukowych poświęconych problematyce zwierząt. Podczas konferencji zostały poruszone następujące zagadnienia:
- Gady w literaturze (gad jako bohater literacki; literackie portrety gadów; znaczenie gadów w biografii pisarzy)
- Gady w języku (językowy obraz gadów; gady i frazeologia; gady w przysłowiach; etymologia i semantyka nazw gadów)
- Gady w sztuce (malarska symbolika gadów; gady w kulturze popularnej [muzyka, film, fotografia]; gady w sztuce ludowej)
- Gady w Internecie (memy z gadami; blogi o gadach)
- Gady w legendach i religiach
- Gady w kulturach starożytnych, historia gadów i in.
Konferencja została uroczyście rozpoczęta on-line przez Dziekan Wydziału Nauk Humanistycznych dr hab. Beatę Walęciuk-Dejnekę, profesor uczelni.
Z referatami wystąpili goście z różnych ośrodków naukowych w Polsce: z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, Filii w Piotrkowie Trybunalskim, Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, Instytutu Łączności – PIB i Sieci Badawczej Łukasiewicz – Instytutu Tele-i Radiotechnicznego, Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku, Uniwersytetu Jagiellońskiego, Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwersytetu Opolskiego, Muzeum Śląskiego w Katowicach oraz Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie. Z naszego Instytutu i Uniwersytetu z referatami wystąpili: dr hab. Andrzej Borkowski, dr docent Marina Sałtykowa-Wołkowicz, dr Barbara Stelingowska, mgr Joanna Madej-Borychowska, mgr Maria Długołęcka-Pietrzak, mgr Monika Olędzka oraz studenci: Karolina Byszewska, Julia Magdziak, lic. Mateusz Gajewski. Obrady prowadzili również emerytowani profesorowie naszego Instytutu: dr hab. Danuta Szymonik oraz dr hab. Antoni Czyż, który wystąpił również z referatem. Dziękujemy wszystkim za obecność i zapraszamy na kolejne cykle.
dr Barbara Stelingowska