W dniach 24-25 listopada 2022 r. odbyła się międzynarodowa konferencja Representation: between and beyond cyclicity and newness in literature, language, and philosophy w ramach siódmej edycji Siedlce Forum for Contemporary Issues in Language and Literature (VII Dorocznego Siedleckiego Forum Współczesnych Problemów Języka i Literatury). Konferencja została zorganizowana przez Instytut Językoznawstwa i Literaturoznawstwa UPH oraz Wydział Filozofii i Sztuki Uniwersytetu Wysp Balearskich (Universitat de les Illes Balears). Motywem przewodnim tegorocznego spotkania było pojęcie reprezentacji w literaturze, języku i filozofii oraz jej znaczenie w rozwoju tychże dyscyplin.
Read more ...
Po otwarciu konferencji i powitaniu gości prof. uczelni Edward Colerick w krótkim wystąpieniu zwrócił uwagę na istotność pojęcia reprezentacji w naukach humanistycznych oraz podkreślił potrzebę badań nad różnymi aspektami reprezentacji w literaturze, języku i filozofii. Pierwszy dzień obrad rozpoczął się od wykładu plenarnego wygłoszonego przez Prof. Marię Bloch-Trojnar (Catholic University of Lublin) zatytułowanego „A constructionist perspective on the representation of (de)verbal adjectives with active semantics”, po czym obrady kontynuowane były w sesjach poświęconych pojęciu reprezentacji w literaturze oraz językoznawstwie. Drugi dzień konferencji zainaugurowany został sesją na temat nauczania kolokacji i tłumaczenia „gender identity”. Dalsza część obrad była kontynuowana w dwóch panelach: literaturoznawstwo i językoznawstwo.
Konferencja stała się platformą do wymiany myśli i poglądów na szczeblu krajowym i międzynarodowym, umożliwiając uczestnikom prezentację wyników badań z perspektywy interdyscyplinarnej łączącej dyscypliny przewodnie konferencji: literaturę, językoznawstwo oraz filozofię. W gronie uczestników znaleźli się naukowcy reprezentujący zarówno polskie ośrodki naukowe (Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie, Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II, Uniwersytet Śląski, Uniwersytet Łódzki) jak i zagraniczne ośrodki akademickie: Uniwersytet Wysp Balearskich, Sichuan University (Chiny), University of La Laguna (Teneryfa), Sapienza University of Rome, University of Bucharest (Rumunia), Zaporizhzhia National University (Ukraina), Taras Shevchenko Kyiv National University (Ukraina), Odesa I. Mechnicov National University (Ukraina) oraz Lviv State University of Life Safety (Ukraina).
Dziękujemy wszystkim prelegentom za udział w konferencji. Mamy nadzieję, że konferencja była dla wszystkich uczestników okazją do inspirującej wymiany myśli, informacji i doświadczeń.