Inność Plakat 2

Szanowni Państwo,

zapraszamy do uczestnictwa w Międzynarodowej Konferencji Naukowej
nt.
Dominanty tematyczne inności w dyskursach literackich (po 1989 roku)

Konferencja jest kontynuacją poprzednich spotkań naukowych, które odbyły się w latach 2021 oraz 2022.

Proponujemy refleksję nad następującymi zagadnieniami szczegółowymi:

• Inny w przestrzeni Europy Środkowo-Wschodniej. Status Innego i jego sytuacja kulturowo-językowa, społeczna, polityczna;
  • Inność w mieście, jej postacie i sposoby ujawniania się w przestrzeni miejskiej;
  • Inny/inność w literaturze: problem granicy między swojskością a obcością oraz możliwości jej przekroczenia;
  • Poznanie Innego/dialog z Innym (Drugim, Obcym) jako składowa autorefleksji nad tożsamością;
  • Inny /obcy /swój w kontekście sytuacji kryzysowych (wojna, konflikty, migracje etc.);
  • Inny /obcy /swój w kontekście nauki oraz uczelni;
  • Literackie reprezentacje migrantów;
  • Kobiety na marginesie, poza centrum, również te najbardziej wyemancypowane, poetki, pisarki…. – subwersywne aspekty kobiecych doświadczeń;
  • Kobiece biografie, „herstorie”: kobiece doświadczanie świata, narracje autobiograficzne – opisanie siebie jako wyjście z cienia;
  • Trudy kobiety w doświadczaniu codzienności;
  • Robotnice, nauczycielki, kobiety w pracy;
  • Literackie reprezentacje niepełnosprawności;
  • Refleksja nad niepełnosprawnością w dyskursie literackim;
  • Literatura a niepełnosprawność: wyjście z pułapki stereotypów.

Konferencja odbędzie się 28-29 września 2023 roku w formie hybrydowej.

Języki obrad: wszystkie słowiańskie i angielski.

Zgłoszenia uczestnictwa w konferencji prosimy wysyłać do 25 sierpnia 2023 r. na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

INFORMACJE ORGANIZACYJNE

• Konferencja odbędzie się w trybie hybrydowym: online oraz stacjonarnym w Instytucie Językoznawstwa i Literaturoznawstwa UPH w Siedlcach, ul. Żytnia 39, 08-110 Siedlce.
  • Zgłoszenia udziału w konferencji (ankietę uczestnika) prosimy przesłać do 25 sierpnia 2023 roku. Uczestników zachęcamy do zgłaszania paneli (3 osoby oraz dyskutant). Formularz zgłoszeniowy należy przesłać sekretarzowi Komitetu Organizacyjnego dr. Oksanie Blashkiv na email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
  • Czas wystąpienia: w obradach plenarnych – 30 min.; w sekcjach – 20 min.
  • Stacjonarni uczestnicy konferencji rezerwują noclegi we własnym zakresie.
  • Opłata konferencyjna wynosi 200,00 zł dla uczestniczących w trybie online oraz 400,00 zł – dla uczestników stacjonarnych. Opłata konferencyjna uczestników stacjonarnych obejmuje materiały konferencyjne oraz udział w uroczystej kolacji.

Termin wniesienia opłaty: do 15 września 2023 r.

Komitet organizacyjny:

dr hab. Beata Walęciuk-Dejneka prof. uczelni, Dziekan Wydziału Nauk Humanistycznych,

dr hab. Sławomir Sobieraj, prof. uczelni, Dyrektor Instytutu Językoznawstwa i Literaturoznawstwa,
dr hab. Ludmiła Mnich prof. uczelni,
dr Oksana Blashkiv,