22692737 d027 456d 8209 f1dd7ea994a7 1

 W dniach 12-16 lutego 2024 r. dr Dariusz Mikułowski i mgr Ewelina Chwedczuk z UwS gościli w uczelni partnerskiej Central University of Tamil Nadu w Indiach. Wyjazd do Indii został sfinansowany z projektu Erasmus+ KA171 2022 - "Mobilność studentów i pracowników instytucji szkolnictwa wyższego między państwami członkowskimi UE lub państwami trzecimi stowarzyszonymi z Programem, a państwami trzecimi niestowarzyszonymi z Programem".

W ramach wymiany zostały przeprowadzone zajęcia dydaktyczne dla studentów z uczelni indyjskiej, nasi wykładowcy mieli okazję spotkać się z rektorem, prorektorem, dziekanami poszczególnych wydziałów, z dyrekcją poszczególnych instytutów, a także z koordynatorem programu Erasmus+. Jednym z ważnych elementów tego wyjazdu było spotkanie pt. "State of Education for the Disabled: Indian and Polish Perspectives". Podsumowaniem wymiany było święto studenckie Pongal, które jest jednym z najważniejszych studenckich świąt hinduskich. >>>

Do nawiązania współpracy między naszymi uczelniami doszło dzięki spotkaniu pracowników Instytutu Informatyki dr Dariusza Mikułowskiego i dr Artura Niewiadomskiego z koordynatorem ds. wspierania osób z niepełnosprawnościami z uniwersytetu w Tamilnadu dr Boopathi P., które miało miejsce, w czasie jego wizyty na konferencji w Warszawie we wrześniu 2022 r.

W czasie wizyty na Uniwersytecie w Thiruvarur dr Dariusz Mikułowski przeprowadził warsztaty pt: "A Two Day International Workshop On Advances In Web Technologies", które zostały zorganizowane przez Instytut Informatyki Central University of Tamil Nadu. Podczas warsztatów studenci mieli okazje w sposób teoretyczny i praktyczny zapoznać się z różnymi technologiami jakie są obecnie używane do budowania zaawansowanych aplikacji webowych oraz ze standardami takimi jak ARIA służącymi do zapewnienia dostępności tworzonych witryn internetowych.

Mgr Ewelina Chwedczuk przeprowadziła dwudniowe warsztaty pod nazwą "International Workshop on Communicative Skills in English Language". Podczas warsztatów uczestnicy mieli okazję rozwijać swoje zdolności w zakresie mówienia i pisania w języku angielskim poprzez interaktywne sesje, ćwiczenia praktyczne oraz dyskusje. Celem tego wydarzenia było wspieranie efektywnej komunikacji w języku angielskim w różnych kontekstach, zarówno osobistych, zawodowych, jak i akademickich. Poprzez udział w warsztatach uczestnicy mogli doskonalić nie tylko pewność siebie w posługiwaniu się językiem angielskim, ale także umiejętność skutecznej wymiany myśli i idei w międzynarodowym środowisku

Podczas spotkania "State of Education for the Disabled: Indian and Polish Perspectives", które zostało zorganizowane przez biuro wsparcia osób z niepełnosprawnościami uniwersytetu CUTN, dr Dariusz Mikułowski przedstawił formy wsparcia dla osób z niepełnosprawnościami dostępne w Polsce oraz usługi oferowane przez Centrum Wsparcia Osób z Niepełnosprawnościami UwS w Siedlcach. Wydarzenie to obejmowało zarówno perspektywę indyjską, jak i polską, oferując unikalne spojrzenia i wyzwania. W obu krajach utrzymują się rozbieżności w dostępie do wysokiej jakości edukacji i możliwości dla osób niepełnosprawnych, co podkreśla potrzebę kontynuacji działań na rzecz równościowych rezultatów edukacyjnych dla wszystkich. W spotkaniu wzięli też udział wykładowcy z niepełnosprawnościami z innych instytucji w stanie Tamil Nadu.

Podsumowaniem wymiany było święto studenckie Pongal, które jest jednym z najważniejszych świąt hinduskich obchodzonym głównie w południowych stanach Indii. Pongal jest przede wszystkim świętem poświęconym plonom ryżu i obchodzi się je jako wyraz wdzięczności za obfite plony i błogosławieństwa słońca. Nasi pracownicy zostali obdarowani tradycyjnymi strojami indyjskimi, sari i dhoti, w których wystąpili na tym wydarzeniu.

Była to pierwsza wymiana w historii uczelni Central University of Tamil Nadu, co zostało wspomniane w kilku lokalnych gazetach.

GALERIA

 


Szanowni Studenci, Szanowni Nauczyciele Akademiccy,

Redakcja „Głosu Studenckiego” ma przyjemność ogłosić nabór tekstów do drugiego numeru naszego pisma. Serdecznie zachęcamy wszystkich do nadsyłania swoich prac.

Przyjmujemy różnorodne formy twórczości, w tym:
• recenzje,
• felietony,
• eseje,
• ciekawostki z życia literatów;
• poezję i prozę,
• teksty do działu varia.
Prosimy o przesyłanie swoich tekstów do 15 grudnia. Wszelkie prace prosimy kierować na adres mailowy redakcji – Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. albo na adres redaktora naczelnego – Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Z niecierpliwością czekamy na Państwa teksty! 
Redakcja „Głosu Studenckiego”

głos studencki

prt 3

 filologia angielska
 FILOLOGIA POLSKA
 LZA
 LOG