12 i 26 czerwca 2024 roku w Galerii i Pracowni AZ (Ani Zawalich) w Siedlcach odbyło się dwuczęściowe wydarzenie artystyczno-naukowe: Kobiecość autentyczna 3.0 - wernisaż malarstwa i fotografii oraz promocja projektu: Zapomniane pisarki polskie – odkrywanie utraconej historii.
Do udziału w wystawie zaproszone zostały młode artystki, studentki kierunku sztuki plastyczne na naszym Uniwersytecie, absolwentka Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych oraz dr Anna Karolina Zwoniarska, adiunkt w Pracowni Sztuki UwS, kuratorka i malarka. Wszystkie Panie zaprezentowały swoje prace, pokazujące różnorodne ujęcia i rozumienia kobiecości.
Wydarzeniu artystycznemu towarzyszyła uroczysta inauguracja projektu: Zapomniane pisarki polskie – odkrywanie utraconej historii, realizowanego w Instytucie Językoznawstwa i Literaturoznawstwa (w dyscyplinie literaturoznawstwo).
 kolaż portretów pisarek

Celem projektu jest upowszechnienie wiedzy oraz popularyzacja w społeczeństwie sylwetek zapomnianych pisarek polskich, ukazanie ich miejsca w literaturze, kulturze, społeczeństwie, a także w pamięci zbiorowej, również promowanie badań humanistycznych w otoczeniu zewnętrznym oraz wkładu polskich pisarek w dzieje regionu, kraju, w literaturę, kulturę, edukację, naukę, tradycję narodową, czy tożsamość. Jest to udostępnianie zdigitalizowanych zasobów kultury w internecie. Kolekcja zawiera biogramy, zdjęcia, twórczość, czy inne informacje, świadczące o ważnym miejscu pisarek w historii literatury, ich rolach, tożsamości, formach działalności, aktywnościach indywidulanych i zbiorowych: społecznych, publicznych, kulturalnych.
Koordynatorką projektu i kierownikiem merytorycznym jest dr hab. Beata Walęciuk-Dejneka, prof. uczelni, a zespół tworzą młodzi ludzie, asystenci, doktoranci i studenci.
Drugą częścią wydarzenia była debata naukowa: Co to znaczy kobiecość autentyczna? Dyskutowano o kobietach i rozumieniu kobiecości, czy kobiecość może być określona tylko przez relacyjność do innych, a zatem czy w ogóle można mówić o autentyczności kobiet?, czy najprostszym wyrazem autentyczności kobiety w malarstwie jest akt i jak go postrzegamy (tylko ciało, ciało i duch)?, czy "nikt nie rodzi się kobietą", a tylko przyjmuje kulturowe role społeczne? Jak wyrażają siebie kobiety w literaturze?

Zainteresowanych zapraszamy na stronę projektu i fb:

Galeria zdjęć: