Narodowe Czytanie

w Mordach

 

 

Instytut Filologii Polskiej i Lingwistyki Stosowanej UPH w Siedlcach już po raz drugi wystąpił w roli jednego z dwóch podstawowych współorganizatorów Narodowego Czytania w Mordach.

 

Głównym, miejscowym organizatorem NC była Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna im. Ireny Ostaszyk w Mordach. Pozostali współorganizatorzy to: Burmistrz Miasta i Gminy Mordy, Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Mordach, Siedleckie Towarzystwo Naukowe, Biblioteka Publiczna w Stoku Lackim, Instytut Kultury Regionalnej i Badań Literackich im. Franciszka Karpińskiego (stowarzyszenie).

 

 W sobotę, 3 września 2016 roku, do akcji NC, zainicjowanej w roku 2012 przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Bronisława Komorowskiego, przystąpiło w Mordach prawie 40 osób w różnym wieku, reprezentujących rozmaite profesje, stowarzyszenia, miejscowości.

 

Tym razem czytający i słuchacze delektowali się powieścią Henryka Sienkiewicza Quo vadis. Nieprzypadkowo bieżący rok powiązano z osobą i twórczością Litwosa – wszak w roku 2016 mija równo 170 lat od urodzenia się wybitnego powieściopisarza i nowelisty, 100 lat od jego śmierci oraz 120 lat od pierwszego zwartego wydania opowieści o tragicznych losach Rzymu z czasów panowania cezara Nerona.

 

Czytanie zainicjował burmistrz Mordów, Jan Paweł Ługowski.

Nie zabrakło postaci z dawnych epok, w które wcieliły się następujące osoby:

 

- Mirosław Łukowski (Henryk Sienkiewicz) – sekretarz Miasta i Gminy Mordy;

- Łukasz A. Wawryniuk (Marek Winicjusz) – dyrektor Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej im. Ireny Ostaszyk w Mordach oraz dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Mordach;

- Monika Bogusz (Ligia) – stażystka w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Mordach;

- Mariusz Stangreciuk (Neron) – sołtys wsi Wojnów.

 

Wszyscy czytający otrzymali dyplomy potwierdzające udział w NC, a każdy, kto miał przy sobie egzemplarz Quo vadis, mógł go uświetnić pamiątkową pieczęcią.

 

Uroczyste czytanie poprowadziła – podobnie jak w roku ubiegłym – prof. nzw. dr hab. Violetta Machnicka, dyrektor Instytutu Filologii Polskiej i Lingwistyki Stosowanej UPH w Siedlcach oraz prezes Siedleckiego Towarzystwa Naukowego.

 

Zob. też  www.mordzkieoko.wordpress.com

 

 

                                                                                     Violetta Machnicka

 

Autor zdjęć: Krzysztof Machnicki

 

 

 


Szanowni Studenci, Szanowni Nauczyciele Akademiccy,

Redakcja „Głosu Studenckiego” ma przyjemność ogłosić nabór tekstów do drugiego numeru naszego pisma. Serdecznie zachęcamy wszystkich do nadsyłania swoich prac.

Przyjmujemy różnorodne formy twórczości, w tym:
• recenzje,
• felietony,
• eseje,
• ciekawostki z życia literatów;
• poezję i prozę,
• teksty do działu varia.
Prosimy o przesyłanie swoich tekstów do 30 grudnia. Wszelkie prace prosimy kierować na adres mailowy redakcji – Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. albo na adres redaktora naczelnego – Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Z niecierpliwością czekamy na Państwa teksty! 
Redakcja „Głosu Studenckiego”

głos studencki

prt 3

 filologia angielska
 FILOLOGIA POLSKA
 LZA
 LOG