Naukowo i ludowo w Mordach

 

22 września 2017 roku w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Mordach odbyło się ogólnopolskie interdyscyplinarne seminarium naukowe: Kultura, język i literatura ludowa Mazowsza i Podlasia – dawniej i dziś, realizowane z funduszy Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Kultura ludowa i tradycyjna” oraz w ramach projektu: "Bliżej kultury ludowej Mazowsza i Podlasia", we współorganizacji z Instytutem Filologii Polskiej i Logopedii Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach.

 

Seminarium otworzyli i poprowadzili mgr Łukasz A. Wawryniuk – dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Mordach, autor i koordynator projektu"Bliżej kultury ludowej Mazowsza i Podlasia" oraz prof. nzw. dr hab. Beata Walęciuk-Dejneka – dyrektor Instytutu Filologii Polskiej i Logopedii Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach. Wśród występujących na spotkaniu badaczy i pasjonatów ludowości, folkloru, literatury i języka, znalazły się osoby z IFPiL, prof. nzw. dr hab. Joanna Kuć oraz dr Jacek A. Jędrzejewicz, także z ośrodków naukowych z Warszawy, Lublina, czy ze Starej Kornicy.

 

- Podczas seminarium zastanawialiśmy się wspólnie nad spuścizną kultur tradycyjnych Mazowsza i Podlasia, przekształceniami i przemianami poszczególnych ich elementów oraz współczesnymi kontekstami ich występowania– informuje Łukasz A. Wawryniuk.

 

- Poruszone zostały także aspekty zróżnicowania gwar Mazowsza i Podlasia, gwary Mińska Mazowieckiego i okolic. Jeśli chodzi o ludową obrzędowość tradycyjną czy współczesną, rozmawialiśmy o weselu, dożynkach, pogrzebie, a z literatury ludowej skupiliśmy uwagę na  Irenie Ostaszyk, poetce, prozatorce, ludowej działaczce z Podlasia. Niezwykle ciekawa okazała się też postać św. Rocha i jego szczególny kult w Mordach – dodaje prof. Beata Walęciuk-Dejneka.

 

BM

 

 


Szanowni Studenci, Szanowni Nauczyciele Akademiccy,

Redakcja „Głosu Studenckiego” ma przyjemność ogłosić nabór tekstów do drugiego numeru naszego pisma. Serdecznie zachęcamy wszystkich do nadsyłania swoich prac.

Przyjmujemy różnorodne formy twórczości, w tym:
• recenzje,
• felietony,
• eseje,
• ciekawostki z życia literatów;
• poezję i prozę,
• teksty do działu varia.
Prosimy o przesyłanie swoich tekstów do 30 grudnia. Wszelkie prace prosimy kierować na adres mailowy redakcji – Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. albo na adres redaktora naczelnego – Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Z niecierpliwością czekamy na Państwa teksty! 
Redakcja „Głosu Studenckiego”

głos studencki

prt 3

 filologia angielska
 FILOLOGIA POLSKA
 LZA
 LOG