Dawne obrzędy ludowe w Mordach

 

 

Grupy teatrów obrzędowych z terenu Mazowsza i Podlasia przyjechały 19 listopada do Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Mordach, by wziąć udział w I Regionalnym Przeglądzie Teatrów ObrzędowychJego pomysłodawcą jest dyrektor placówki – Łukasz A. Wawryniuk.

 

Spośród 12 zgłoszonych spektakli, ostatecznie zostało wystawionych 9 z nich.

 

– Zespoły pokazywały jak dawniej wyglądały na wsi wykopki, swatanie, ślub, chrzciny, śródpoście czy kiszenie kapusty. Przedstawiły też dawne metody leczenia, zaczynając od poznania ziół, na zamawianiu uroków kończąc – informuje prof. nzw. dr hab. Beata Walęciuk-Dejneka, przewodnicząca komisji konkursowej. Wraz z nią spektakle obrzędowe oceniali także dr hab. Tomasz Rokosz oraz mgr Paweł Warowny. Komisja przy ocenie występów brała pod uwagę nawiązanie do tradycji ludowej Mazowsza i Podlasia, wierność tradycji regionalnej, wartości artystyczne i poznawcze prezentowanych spektakli oraz widowisk i ogólny wyraz artystyczny. Pierwsze miejsce zajął Zespół Śpiewaczo-Obrzędowy PELAGIA z Leopoldowa za spektakl „Truś, truś warkocku”. Drugie miejsce (ex aequo) zdobył zespół ZAWSZE RAZEM z Woli Gułowskiej za spektakl Krzciny u Maciejów oraz zespół RUMENOK z Hołowna za spektakl „Szeptucha”. Jury przyznało także dwa III miejsca. Trafiły one do grupy LEWKOWIANIE z Dokudowa (spektakl:  Jaki zasiew taki plon, czyli lecą paździory”) oraz do Grupy Teatru Obrzędowego PODLASIANKI z Mordów (spektakl: Swaty). Wyróżnienie otrzymała Grupa Teatralna "TU I TERAZ" z Drelowa za spektakl Środopoście.

 

Przegląd był adresowany do amatorskich grup teatralnych, które przygotowują spektakle obrzędowe w oparciu o tradycje ludowe z terenu Mazowsza i Podlasia. 

 

– Zorganizowaliśmy przegląd, aby stworzyć możliwość do prezentacji i oceny aktualnego stanu amatorskiego ruchu teatralnego w środowisku wiejskim, aby promować i popularyzować wiejskie grupy teatrów obrzędowych, zachować od zapomnienia i ochronić tradycję, zwyczaje i wierzenia ludowe z terenu wsi Mazowsza i Podlasia. Chcieliśmy także stworzyć możliwość wymiany doświadczeń oraz budowania więzi regionalnych przez kształtowanie przywiązania do „małej ojczyzny” – wylicza Łukasz Wawryniuk.

 

Przegląd odbył się w ramach projektu "Bliżej kultury ludowej Mazowsza i Podlasia", który dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu "Kultura ludowa i tradycyjna".

 

PK

 


There are no images in the gallery.


Szanowni Studenci, Szanowni Nauczyciele Akademiccy,

Redakcja „Głosu Studenckiego” ma przyjemność ogłosić nabór tekstów do drugiego numeru naszego pisma. Serdecznie zachęcamy wszystkich do nadsyłania swoich prac.

Przyjmujemy różnorodne formy twórczości, w tym:
• recenzje,
• felietony,
• eseje,
• ciekawostki z życia literatów;
• poezję i prozę,
• teksty do działu varia.
Prosimy o przesyłanie swoich tekstów do 30 grudnia. Wszelkie prace prosimy kierować na adres mailowy redakcji – Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. albo na adres redaktora naczelnego – Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Z niecierpliwością czekamy na Państwa teksty! 
Redakcja „Głosu Studenckiego”

głos studencki

prt 3

 filologia angielska
 FILOLOGIA POLSKA
 LZA
 LOG