W ramach współpracy z Miejsko-Gminnym Ośrodkiem Kultury w Mordach, po wspólnej konferencji we wrześniu 2017 roku ukazała się publikacja: Kultura, język i literatura ludowa Mazowsza i Podlasia – dawniej i dziś. Szkice pod redakcją Łukasza A. Wawryniuka, Siedlce 2017.

Podczas seminarium zastanawialiśmy się wspólnie nad spuścizną kultur tradycyjnych Mazowsza i Podlasia, przekształceniami i przemianami poszczególnych ich elementów oraz współczesnymi kontekstami ich występowania. Niniejsza książka jest pokłosiem tego seminarium, popularyzując w ten sposób przemyślenia, dociekania i refleksje badawcze zgromadzonych specjalistów, naukowców i wszystkich zainteresowanych szeroko pojętą kulturą ludową.

W publikacji znalazły się teksty kulturoznawcze, językoznawcze i literaturoznawcze. Rozważają i poruszają one zagadnienia dotyczące podlaskiej obrzędowości weselnej w odsłonie tradycyjnej i współczesnej, wieńca w strukturze obrzędowości żniwnej na terenie wschodniego Mazowsza i południowego Podlasia, czy obyczajów i zwyczajów związanych ze śmiercią i pogrzebem na południowym Mazowszu. Jest też praca prezentująca aspekty zróżnicowania gwar Mazowsza i Podlasia, a z zakresu literaturoznawstwa uwaga została skupiona na postaci Ireny Ostaszyk, podlaskiej działaczki ludowej i pisarki oraz zapomnianego już dziś Teofila Lenartowicza, reprezentanta romantyzmu krajowego.

Seminarium naukowe oraz wydanie publikacji odbyło się w ramach projektu „Bliżej kultury ludowej Mazowsza i Podlasia”, który dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Kultura ludowa i tradycyjna. Strategicznym celem programu jest wspieranie zjawisk związanych z kulturami tradycyjnymi funkcjonującymi na poziomie lokalnym, regionalnym i ogólnopolskim (oraz narodowym), które występują zarówno na obszarach wiejskich, jak i miejskich.

Autorem i koordynatorem projektu oraz redaktorem książki i autorem artykułów jest mgr Łukasz A. Wawryniuk, absolwent siedleckiej polonistyki, zaś książkę zrecenzowała prof. UPH dr hab. Beata Walęciuk-Dejneka, dyrektor IFPiL U-PH w Siedlcach.

 

 Okadka


Szanowni Studenci, Szanowni Nauczyciele Akademiccy,

Redakcja „Głosu Studenckiego” ma przyjemność ogłosić nabór tekstów do drugiego numeru naszego pisma. Serdecznie zachęcamy wszystkich do nadsyłania swoich prac.

Przyjmujemy różnorodne formy twórczości, w tym:
• recenzje,
• felietony,
• eseje,
• ciekawostki z życia literatów;
• poezję i prozę,
• teksty do działu varia.
Prosimy o przesyłanie swoich tekstów do 30 grudnia. Wszelkie prace prosimy kierować na adres mailowy redakcji – Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. albo na adres redaktora naczelnego – Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Z niecierpliwością czekamy na Państwa teksty! 
Redakcja „Głosu Studenckiego”

głos studencki

prt 3

 filologia angielska
 FILOLOGIA POLSKA
 LZA
 LOG