Ośrodek Logopedyczny UPH w Siedlcach –
pasja, profesjonalizm, misja…
Ośrodek Logopedyczny UPH w Siedlcach funkcjonuje na Wydziale Nauk Humanistycznych UPH w Siedlcach od 1995 roku. Dzięki staraniom prof. Aliny Maciejewskiej zostały urządzone dwa pomieszczenia do terapii logopedycznej oraz sale dydaktyczne, które umożliwiają obserwacje prowadzonych w nich zajęć. Sukcesywne wyposażanie Ośrodka w pomoce diagnostyczno-terapeutyczne pozwoliło na stworzenie solidnej bazy dydaktycznej, zaowocowało powołaniem Studenckiej Poradni Logopedycznej i Centrum Diagnozy i Terapii Logopedycznej.
Nadrzędnym celem działalności Ośrodka Logopedycznego jest upowszechnianie wiedzy z zakresu zaburzeń komunikacji językowej w środowisku studenckim, tworzenie forum współpracy logopedów z regionu, organizowanie wymiany doświadczeń, okazji do poszerzania wiedzy i umiejętności w zakresie logopedii, a przy tym integracji środowiska zawodowego logopedów.
Przez lata dominującym zadaniem Ośrodka Logopedycznego było opracowanie innowacyjnego programu kształcenia językowego dla studentów z niepełnosprawnością słuchu (lektorat języka polskiego, terapia logopedyczna) i jego realizacja. W tym czasie nasza uczelnia prowadziła jako pierwsza w Polsce program kształcenia na poziomie szkoły wyższej osób niepełnosprawnych.
Prowadzone przez pracowników Ośrodka Logopedycznego usługi diagnostyczno-terapeutyczne na rzecz społeczności akademickiej, a także zgłaszających się osób z miasta i regionu pozwoliły na gromadzenie materiału badawczego, z którego korzystają pracownicy Ośrodka i inne zainteresowane osoby. Dzięki doświadczeniu i tak zebranej bazie materiałowej powstawały artykuły, prace dyplomowe, rozprawy doktorskie itp. (również osób spoza naszej uczelni), także realizowane były badawcze tematy własne i statutowe.
Struktura i skład osobowy Ośrodka Logopedycznego UPH w Siedlcach
Pracownicy etatowi:
-
prof. zw. dr hab. Stanisław Grabias – Mistrz, „Profesor profesorów” animator seminariów naukowych w naszym Ośrodku (około 30 spotkań), promotor i recenzent habilitacji i doktoratów z zakresu językoznawstwa /logopedii oraz prac licencjackich, magisterskich i dyplomowych. Autor jedynego w języku polskim podręcznika socjolingwistyki: „Język w zachowaniach społecznych”.
-
dr hab. Alina Maciejewska, prof. uczelni– organizatorka i pierwszy kierownik Ośrodka Logopedycznego, autorka programów i wieloletni kierownik Podyplomowych Studiów Logopedycznych, Podyplomowych Studiów Neurologopedii z Wczesnym Wspomaganiem Rozwoju Dziecka, organizatorka i pierwsza przewodnicząca Siedleckiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Logopedycznego, założycielka i pierwszy opiekun Studenckiego Naukowego Koła Logopedycznego, organizatorka i pierwszy opiekun Studenckiej Poradni Logopedycznej, inicjatorka i współorganizatorka Centrum Diagnozy i Terapii Logopedycznej.
-
dr Aldona Kocyła-Łukasiewicz - adiunkt, opiekun Naukowego Koła Logopedycznego, kierownik Podyplomowych Studiów Logopedycznych, obecnie przewodnicząca Siedleckiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Logopedycznego.
-
dr Natalia Sosnowska (współpracownik) - kierownik Centrum Diagnozy i Terapii Logopedycznej UPH.
-
mgr Adrianna Urban – asystent, doktorantka UMCS w Lublinie, opiekun Studenckiej Poradni Logopedycznej UPH.
-
mgr Ewa Dzięcioł-Chlibiuk – asystent, opiekun Koła Naukowego Osób z Wadą Słuchu „Knows Surditas”.
Współpracownicy:
-
dr Marta Krakowiak – współpracownik etatowy.
-
dr nauk med. Jerzy Barycki, neurolog – współpracownik etatowy.
-
med. Jarosław Dmowski, otolaryngolog – współpracownik etatowy.
-
mgr Ilona Klewek – współpracownik etatowy.
Inne osoby współpracujące:
dr Małgorzata Albin | mgr Renata Biardzka | mgr Elżbieta Dejryng-Pogonowska | mgr Hanna Kasperowicz |
lek. med. E. Kowalczuk (neonatolog) | mgr Iwona Kubiak | mgr Izabella Leśniczuk | mgr Justyna Lipińska-Pochylska |
mgr Aldona Nowicka, | mgr Monika Polak | mgr Zofia Skrzymowska | lek. med. Sznajder-Borkowska (psychiatra) |
mgr Gabriela Strąk | mgr Hanna Szkup | mgr Anna Szyszkowska | mgr Beata Wasilewicz |
Podjęte prace i dotychczasowe osiągnięcia Ośrodka Logopedycznego UPH w Siedlcach:
-
Powołanie Siedleckiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Logopedycznego.
-
Organizacja i prowadzenie podyplomowych studiów: Zaburzenia komunikacji językowej w czytaniu i pisaniu (edycja zamknięta), Podyplomowych Studiów Logopedycznych, Podyplomowych Studiów Neurologopedii z Wczesnym Wspomaganiem Rozwoju Dziecka.
-
Organizacja cyklicznych logopedycznych konferencji naukowych.
-
Organizacja regularnych spotkań naukowych – seminarium prof. zw. dr hab. Stanisława Grabiasa, warsztatów, kursów i szkoleń dla studentów i logopedów z regionu.
-
Współpraca z wybitnymi osobowościami naukowymi z innych ośrodków naukowych.
-
Integracja środowiska zawodowego logopedów z regionu, działalność SO PTL, organizacja spotkań wyjazdowych do placówek w regionie.
-
Opieka nad studenckimi kołami naukowymi: Naukowym Kołem Logopedycznym, Kołem Naukowym Osób z Wadą Słuchu „Knows Surditas”.
-
Współpraca z katolickim radiem „Podlasie” (upowszechnianie wiedzy z zakresu logopedii).
-
Wykłady na Uniwersytecie Trzeciego Wieku, Uniwersytecie Dziecięcym.
-
Logopedyczna działalność diagnostyczno-terapeutyczna na rzecz środowiska regionalnego (opieka nad działalnością Studenckiej Poradni Logopedycznej, prowadzenie zajęć diagnostyczno-terapeutycznych w Centrum Diagnozy i Terapii Logopedycznej).
-
Organizacja warsztatów z Emisji głosu i dykcji dla studentów, nauczycieli i innych osób zainteresowanych.
-
Prace naukowo-badawcze (realizacja tematów statutowych, zdobywanie stopni i tytułów naukowych oraz zawodowych).
-
Udział w projektach naukowych: 1. „Rozwój kompetencji studentów logopedii UPH w Siedlcach” (Nr umowy: POWR.03.01.00-00-K235/15) zrealizowany w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój (2017–2018). 2. „UPH w Siedlcach - Uniwersytet MAXI” w ramach projektu nt. „Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój” finansowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (2020-2023).
Ośrodek Logopedyczny UPH w Siedlcach prowadzi działalność w trzech płaszczyznach:
1) Dydaktycznej
-
Naukowe Koło Logopedyczne, opiekun dr Aldona Kocyła-Łukasiewicz, w zastępstwie mgr Adrianna Urban,
-
Koło Naukowe Osób z Wadą Słuchu „Knows Surditas” - do niedawna jedyne w Polsce, opiekun mgr Ewa Dzięcioł-Chlibiuk.
2) Naukowej
>> Projekty naukowe. Pracownicy Ośrodka w okresie od 05.02.2017 r. do 30.05.2018 r. brali udział w projekcie nt. „Rozwój kompetencji studentów logopedii UPH w Siedlcach” (nr umowy: POWR.03.01.00-00-K235/15), który był realizowany w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój). W ramach projektu prowadzone były warsztaty, superwizje, naukowe zespoły specjalistyczne (m.in. do spraw dyslalii i alalii, głuchoty i niedosłuchu), organizowane były wyjazdy studyjne, m.in.. do Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Stoku Lackim, Fundacji „Żółty Latawiec” w Siedlcach, Domu Opieki w Siedlcach - „Dom nad Stawami”.
3) Współpracy na rzecz społeczności akademickiej i siedleckiej oraz integracji środowiska zawodowego logopedów
>> Zarówno dorobek naukowy pracowników Ośrodka Logopedycznego, jak i kontakty z innymi uniwersyteckimi ośrodkami logopedycznymi, zaowocowały organizacją naukowych ogólnopolskich konferencji logopedycznych w UPH w Siedlcach: Znak językowy w pejzażu semiotycznym (2002), Zaburzenia komunikacji językowej w czytaniu i pisaniu (2006), Wyraz w języku i tekście (2010) – konferencja poświęcona pamięci Profesorów B. i J.Wierzchowskich, Diagnoza a terapia w logopedii (2016), Narracja w teorii i praktyce logopedycznej (2018). Konferencje zgromadziły naukowców, praktyków z wielu ośrodków akademickich, praktyków logopedów z miasta, regionu, kraju. Miały zróżnicowane formy wymiany wiedzy i doświadczeń od wykładów, referatów, warsztatów po plakaty i dyskusje panelowe.
>> W ramach działań Ośrodka Logopedycznego prowadzona jest diagnoza i terapia dzieci, młodzieży oraz dorosłych, a przede wszystkim studentów z niepełnosprawnościami oraz innymi trudnościami komunikacyjnymi w zakresie zaburzeń komunikacji językowej, dykcji, emisji głosu, itp. Obecnie prowadzimy również diagnozę i terapię zaburzeń przetwarzania słuchowego. Specjalnym programem staramy się objąć te osoby, które z powodu kłopotów językowych mają mniejsze lub większe trudności w studiowaniu, w tym osoby z dysleksją.
>> Prowadzenie działań w zakresie diagnozy i terapii logopedycznej na rzecz społeczności akademickiej, miasta i regionu jest możliwe dzięki utworzeniu Studenckiej Poradni Logopedycznej oraz Centrum Diagnozy i Terapii Logopedycznej.
- Studencka Poradnia Logopedyczna UPH w Siedlcach, została utworzona w 2014 roku przy Ośrodku Logopedycznym. Wolontariusze (studenci logopedii) pracujący w Poradni, prowadzą wyłączenie nieodpłatną działalność diagnostyczno-terapeutyczną w zakresie zaburzeń komunikacji językowej na rzecz członków społeczności akademickiej oraz osób spoza uczelni. Opiekę merytoryczno-organizacyjną sprawuje nad nią obecnie mgr Adrianna Urban-Madziar.