Kierownik PSFP: dr Renata Bryzek

PODYPLOMOWE STUDIA FILOLOGII POLSKIEJ

OPIS STUDIÓW

Podyplomowe Studia Filologii Polskiej trwają 3 semestry (ogólna liczba godzin 480, w tym 100 godzin zajęć z zakresu dydaktyki przedmiotowej, przygotowujących do nauczania języka polskiego w szkole podstawowej i ponadpodstawowej oraz 90 godzin praktyk nauczycielskich - 45 w szkole podstawowej i 45 w szkole ponadpodstawowej). Zakończenie studiów wymaga przygotowania pracy dyplomowej oraz zdania egzaminu dyplomowego.

CELE KSZTAŁCENIA

Podyplomowe Studia Filologii Polskiej są studiami kwalifikacyjnymi, które pozwalają nauczycielom przedmiotów humanistycznych posiadającym tytuł zawodowy magistra i absolwentom kierunków humanistycznych posiadającym tytuł zawodowy magistra oraz przygotowanie psychologiczno-pedagogiczne uzyskać kwalifikacje do nauczania przedmiotu język polski w szkole podstawowej i ponadpodstawowej. Gwarantują uzyskanie wiedzy merytorycznej i dydaktycznej z zakresu realizacji treści nauczania przedmiotu język polski w szkole podstawowej i ponadpodstawowej. Umożliwiają także zdobycie wiedzy i umiejętności w zakresie organizowania, planowania, prowadzenia i ewaluacji procesu kształcenia polonistycznego. To studia humanistyczne. Przedmioty realizowane są w modułach:

• Moduł I [A3] Podyplomowe przygotowanie merytoryczne do nauczania przedmiotu "język polski" w szkole podstawowej i ponadpodstawowej,
  • Moduł II [D/E] Przygotowanie do nauczania języka polskiego jako kolejnego przedmiotu:
    • 1/E.1 Dydaktyka przedmiotu "język polski",
    • 2/E.2 Praktyka zawodowa dydaktyczna z języka polskiego.

Moduły prowadzą naukowcy z Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach doświadczeni w kształceniu studentów filologii polskiej specjalności nauczycielskiej, jak też posiadający doświadczenie zawodowe nauczycieli języka polskiego na poszczególnych etapach edukacyjnych w różnych typach szkół, współpracujący także z placówkami oświatowymi, innymi instytucjami systemu edukacji.

PLAN STUDIÓW

Semestr 1

Tradycja biblijna i antyczna

Historia języka polskiego

Historia literatury polskiej: literatura dawna - średniowiecze, renesans, barok

Historia literatury polskiej: oświecenie, romantyzm

Literatura dla dzieci i młodzieży

Dydaktyka "języka polskiego" w szkole podstawowej

Gramatyka opisowa języka polskiego

Semestr 2

Historia literatury polskiej: pozytywizm, Młoda Polska

Dydaktyka "języka polskiego" w szkole ponadpodstawowej

Pedagogika zaburzeń komunikacji językowej

Poetyka z teorią lektury

Gramatyka opisowa języka polskiego

Wiedza o literaturze powszechnej

Praktyka zawodowa dydaktyczna w szkole podstawowej (w II semestrze)

Semestr 3

Historia literatury polskiej: literatura XX wieku i najnowsza

Analiza i interpretacja dzieła literackiego

Dzieła sztuki na lekcjach języka polskiego

Film na lekcjach języka polskiego

Polonistyczne laboratorium multimedialne

Kultura języka polskiego z praktyczną stylistyką

Seminarium dyplomowe

Praktyka zawodowa dydaktyczna w szkole ponadpodstawowej (w III semestrze)

WYMAGANE DOKUMENTY

• podanie o przyjęcie na studia (wydruk z systemu IRK),
  • dyplom ukończenia studiów jednolitych magisterskich lub drugiego stopnia z zastrzeżeniem, że kandydat musi posiadać wykształcenie humanistyczne oraz przygotowanie psychologiczno-pedagogiczne (przygotowanie do wykonywania zawodu nauczyciela).

Kandydat składając dokumenty jest zobowiązany do potwierdzenia swojej tożsamości i okazania dowodu osobistego lub innego dokumentu potwierdzającego tożsamość kandydata na studia podyplomowe (oryginał dokumentu do wglądu).

Przyjmowanie dokumentów odbywa się w Sekretariacie Instytutu Językoznawstwa i Literaturoznawstwa.

Na studia przyjmuje się, według kolejności zgłoszeń, absolwentów studiów wyższych magisterskich kierunków humanistycznych, którzy uzyskali kwalifikacje do nauczania przedmiotu w szkole ponadpodstawowej.

Informacji udziela Sekretariat IJiL UPH w Siedlcach - mgr Maria Długołecka-Pietrzak,  tel. 0 25 643 18 71
a także Kierownik Podyplomowego Studium Filologii Polskiej - dr Renata Bryzek, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Uwaga! Na studia podyplomowe obowiązuje rejestracja elektroniczna pod adresem

www.irk.uph.edu.pl: Podyplomowe Studia Filologii Polskiej

Konkurs wymowy angielskiej 1
Plakat konkurs na esej

konfrencja studencka 2024

Koło Naukowe Polonistów działające w Instytucie Językoznawstwa i Literaturoznawstwa UwS ma zaszczyt i przyjemność zaprosić studentów i doktorantów do wzięcia udziału w krajowej studencko-doktoranckiej konferencji naukowej – Oniryczne labirynty: marzenia senne i wyobraźnia w literaturze, kulturze i języku.
Szczegółowych informacji udzieli Państwu opiekun Koła Naukowego Polonistów, mgr Barbara Bandzarewicz: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

OFERTA STUDIÓW I I II STOPNIA