elgreco

 
 

W tym roku mija 400 lat, odkąd zmarł genialny malarz wczesnego baroku, Domenkos Theotokopoulos. Sławę zyskał w Hiszpanii pod przydomkiem El Greco.

Był bowiem Grekiem. Jego ojczyzna to wyspa Kreta. Wzrastał pośród tradycji chrześcijaństwa wschodniego oraz ikon jako sztuki symbolicznej, unaoczniającej doświadczenie obcowania z Bogiem. Dojrzewał duchowo w Wenecji. Urzekło go tam malarstwo późnorenesansowe, wyrafinowane i manierystyczne co do stylu, bogate kolorystyką, zwłaszcza Tintoretto i Tycjan. Osiadł potem w Hiszpanii, w mieście Toledo. Świetność warsztatu jako malarz zyskał właśnie tam. El Greco to barokowy wizjoner i nadrealista, wyrafinowany kolorysta. Tworzył w kręgu duchowości mistycznej. Unaoczniał doznania wewnętrzne. Jego arcydzieła to Pogrzeb hrabiego Orgaza, liczne wersje tematu Zwiastowane. Biczowanie Chrystusa, Chrystus w Ogrójcu i wiele innych. Wielkość El Greca docenił w pełni dopiero XX wiek.

W zbiorach polskich znajduje się tylko jeden obraz barokowego geniusza, Ekstaza świętego Franciszka. Płótno odnaleźli młodzi historycy sztuki w 1964 roku na plebanii w mieście Kosów Lacki na południowym Podlasiu. Sensacyjnego odkrycia dokonały Izabella Galicka i Hanna Sygietyńska, które cierpliwie dowiodły autorstwa tego wizerunku średniowiecznego ascety i mistyka. Obraz, po starannej konserwacji, jest od roku 2004 eksponowany w Muzeum Diecezjalnym w Siedlcach.

Obchodzony Rok El Greca jest w Polsce powiązany z 50. rocznicą znalezienia jego jedynego obrazu w naszych zbiorach. Ma też swe znaczenie 10. rocznica udostępnienia jego arcydzieła zwiedzającym. Cykl spotkań i odczytów zorganizował z tej okazji Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Kosowie Lackim. W organizację tych imprez włączył się historyk literatury i edytor, mgr Artur Ziontek, zamieszkały w pobliskim Ceranowie, a badawczo związany z siedlecką polonistyką UPH. Sensacją stało się spotkanie z p. Izabellą Galicką, współodkrywczynią przed laty „polskiego El Greca”.

W niedzielę 11 maja odczyt, ilustrowany przezroczami, dla sporego grona 50 słuchaczy, na temat El Greco i sztuka epoki baroku wygłosił prof. nzw. dr hab. Antoni Czyż z Instytutu Filologii Polskiej i Lingwistyki Stosowanej Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach. Przedmiotem uwagi byli też tacy malarze jak niedoceniony hiszpański wizjoner Zurbaran, także Caravaggio, La Tour, Rembrandt i polski mistrz barokowy Herman Han.

Antoni Czyż

Szanowni Studenci, Szanowni Nauczyciele Akademiccy,

Redakcja „Głosu Studenckiego” ma przyjemność ogłosić nabór tekstów do drugiego numeru naszego pisma. Serdecznie zachęcamy wszystkich do nadsyłania swoich prac.

Przyjmujemy różnorodne formy twórczości, w tym:
• recenzje,
• felietony,
• eseje,
• ciekawostki z życia literatów;
• poezję i prozę,
• teksty do działu varia.
Prosimy o przesyłanie swoich tekstów do 15 grudnia. Wszelkie prace prosimy kierować na adres mailowy redakcji – Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. albo na adres redaktora naczelnego – Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Z niecierpliwością czekamy na Państwa teksty! 
Redakcja „Głosu Studenckiego”

głos studencki

prt 3

 filologia angielska
 FILOLOGIA POLSKA
 LZA
 LOG