W dniu 8.01.2021 wykład on-line gościnnie wygłosił Charles Sabatos profesor na Uniwersytecie w Istanbule, na zaproszenie Pani dr Oksany Blashkiv.

Temat: "Transatlantic Ethnicity: Intersections of Identity in African-American and Immigrant Writers."
Zainteresowanych zapraszamy do kontaktu z Sekretariatem w sprawie dostępu.

Charles Sabatos is a Professor in Comparative Literature at Yeditepe University in Istanbul.  His primary research interests are in comparative contexts of Central and Eastern European literary history, particularly modernist and contemporary fiction.  He is the author of the recent monograph Frontier Orientalism and the Turkish Image in Central European Literature.
zdjęcie Charlesa SabatosaFrontier Orientalism - okładka książki

Spotkanie online - widok slajdu prezentacji i uczestników spotkania

widok spotkania on-line