„Moda na polski” w Mińsku Mazowieckim
Od 15 lat, 21 lutego, obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego (święto ustanowione przez UNESCO 17 listopada 1999 roku). Data lutowa nie została wybrana przypadkowo – nawiązuje ona do wydarzeń w Bangladeszu z 1952 roku, kiedy to podczas demonstracji zginęło 5 studentów uniwersytetu w Dhace, domagających się nadania językowi bengalskiemu statusu języka narodowego.
Wspomniane święto zainspirowało między innymi kreatywną polonistkę z Gimnazjum Miejskiego nr 2 im. Jana Pawła II w Mińsku Mazowieckim, Agnieszkę Kożuchowską, która zainicjowała miński konkurs Moda na polski. Polonistyczna rozgrywka konkursowa służy promowaniu zainteresowań językiem polskim wśród gimnazjalistów, poznawaniu tajników i piękna polszczyzny, jest także gorąco wspierana przez dyrektora gimnazjum, Grzegorza Wyszogrodzkiego – pedagoga, człowieka z pasją otwartego na nowości, przyjaciela młodzieży. Pierwsza, szkolna edycja konkursu odbyła się w lutym 2011 roku. Od roku 2013 do zmagań konkursowych włączają się też uczniowie z pozostałych mińskich gimnazjów.
Tegoroczny konkurs był dwuetapowy – etap szkolny polegał na tym, że nauczyciele języka polskiego wyłaniali reprezentantów poszczególnych gimnazjów zgodnie z zasadami ustalonymi w ramach danej szkoły, a następnie, na etapie miejskim, konkurs przybrał formę zabawy multimedialnej, połączonej z praktycznym wykonywaniem zadań ujętych w pięć kategorii tematycznych:
1. Corrida ortograficzna.
2. Literatura.
3. Tajemnice słowników.
4. Poprawność polonistyczna.
5. Polonistyczne niespodzianki.
Zadanie dodatkowe, nieobowiązkowe, wiązało się z zaprezentowaniem wiersza (rymowanki) pod tytułem Język polski jest ą ę. Było to bezpośrednie nawiązanie do kampanii społecznej prowadzonej pod tym samych hasłem, pod patronatem Rady Języka Polskiego, zapoczątkowanej 21 lutego 2013 roku, mającej na celu obronę znaków diakrytycznych i przeciwdziałanie pomijaniu typowo polskich liter.
Każdą szkołę reprezentowała trzyosobowa drużyna, wyłoniona podczas eliminacji wewnątrzszkolnych. Uczniów wspierali duchowo towarzyszący im nauczyciele poloniści.
W skład jury weszły trzy obiektywnie oceniające osoby – miłośnicy i znawcy polszczyzny, niezwiązani zawodowo z żadnym z 5 rywalizujących gimnazjów:
- prof. nzw. dr hab. Violetta Machnicka (przewodnicząca) – dyrektor Instytutu Filologii Polskiej i Lingwistyki Stosowanej Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach, językoznawca,
- Elżbieta Sieradzińska – dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Mińsku Mazowieckim, pisarka, piosenkarka, dobry duch mińskiej kultury,
- Dariusz Mól – dziennikarz, autor książek dla młodzieży, współtwórca mińskiej kultury.
Profesor Machnicka zaprezentowała wykład na temat „Strasznie się cieszę z naszego spotkania. – Mnie też jest okropnie miło”. O absurdach językowych poważnie i z humorem, który wzbudził żywe zainteresowanie słuchaczy – uczniów, nauczycieli, przedstawicieli władz miejskich, miejscowych mediów oraz pozostałych sympatyków gimnazjum występującego w roli gospodarza, uczestniczących w uroczystościach odbywających się 20 lutego w Mińsku Mazowieckim w murach szkoły przy ul. Budowlanej 2.
Organizatorzy konkursu, a zwłaszcza jego pomysłodawczyni, Agnieszka Kożuchowska, oraz wszyscy uczestnicy – uczniowie z mińskich gimnazjów wraz z opiekunami – zasługują na głębokie wyrazy uznania i szczere gratulacje za mądre promowanie wiedzy o języku polskim i dorobku kulturowym ludzkości.
Violetta Machnicka