V Dyktando Siedleckie dla studentów

Już po raz drugi studenci Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach przystąpili do zmagań z polską ortografią i interpunkcją w ramach V Dyktanda Siedleckiego. Tym razem ortograficzne wyzwanie podjęło 35 osób z ponad 10 różnych kierunków studiów licencjackich, magisterskich i doktoranckich. Studenci pisali dyktando w jednej z sal mieszczącej się w gmachu Wydziału Humanistycznego UPH przy ul. Żytniej 39.

Tekst dyktanda opracowała – podobnie jak w roku ubiegłym – prof. nzw. dr hab. Krystyna Wojtczuk, językoznawca z siedleckiej polonistyki. Dyktando przeprowadziła prof. nzw. dr hab. Violetta Machnicka – dyrektor Instytutu Filologii Polskiej i Lingwistyki Stosowanej UPH w Siedlcach. Prace sprawdzały dr Marzena Kryszczuk oraz dr Justyna Urban-Jędrzejewicz – polonistyki z wymienionego Instytutu.

Studenci, zapytani o stopień trudności tegorocznego dyktanda, nie potrafili udzielić jednoznacznej odpowiedzi – to, co dla jednych mogło być problematyczne, innym nie sprawiło większego kłopotu. Zgodnie natomiast przyznali, że przestrzeganie reguł ortograficznych oraz interpunkcyjnych wymaga nie tylko rozległej, szczegółowej wiedzy o tajnikach polszczyzny, śledzenia najnowszych publikacji traktujących o zachodzących zmianach pojawiających się co pewien czas w obowiązujących zasadach, ale też logicznego, indywidualnego traktowania poszczególnych form,  dostrzegania właściwych kontekstów czy odwoływania się do analogii.

Innymi słowy w pisowni, podobnie jak w każdej dziedzinie życia, najważniejsza jest inteligencja oraz umiejętność kreatywnego myślenia i mądrego korzystania z posiadanych zasobów, zarówno materialnych, jak też intelektualnych, duchowych.

W V Dyktandzie Siedleckim oprócz studentów uczestniczyli również uczniowie szkół podstawowych, gimnazjalnych oraz ponadgimnazjalnych.

Uroczyste wręczenie nagród wszystkim laureatom odbędzie się 20 kwietnia w szkole Podstawowej nr 4 w Siedlcach przy ul. 10 Lutego 18 o godzinie 11.00.

Violetta Machnicka

Zdjęcia: Małgorzata Bednarczyk-Szurmak