Program LLP/ERASMUS w IFPiLS UPH

 

Od roku akademickiego 2008/2009 nasz Instytut został objęty programem LLP/ERASMUS. Program LLP/ERASMUS (LLP – the Lifelong Learning Programme) przeznaczony jest zarówno dla studentów (studia i praktyki), jak i dla nauczycieli akademickich. Celem LLP/ERASMUS jest podnoszenie jakości i atrakcyjności kształcenia  oraz ułatwianie międzynarodowej współpracy  i wymiany w dziedzinie  edukacji. Promując mobilność, stwarza uniwersytetom możliwość nawiązywania współpracy z innymi uczelniami oraz udziału w dużych międzyuczelnianych projektach badawczych finansowanych przez programy Unijne.

Nasi nauczyciele akademiccy aktywnie uczestniczą w tym programie zarówno jako wykładowcy, jak i osoby zaangażowane we współpracę naukową z uczelniami zagranicznymi. W latach 2008-2014 do uczelni partnerskich w celu prowadzenia zajęć dydaktycznych kilkakrotnie wyjeżdżali prawie wszyscy wykładowcy IFPiLS UPH. W 2010 roku w celu rozszerzenia naukowej współpracy międzynarodowej w ramach LLP/ERASMUS profesor UPH dr hab. Elena Koriakowcewa podpisała „roboczą” umowę o publikacji współautorskiej podręcznika „Język rosyjski  w komunikacji biznesowej” z panią docent dr Jaroslavą Celerovą  (z Katedry Bohemistyki i Slawistyki Uniwersytetu Jana Ewangelisty Purkynĕ w Usti nad Łabą) oraz z panią profesor Ljubą Mrověcovą  (z Katedry Slawistyki Ostrawskiego Uniwersytetu). Ten podręcznik, przeznaczony dla studentów kształcących się na specjalności „Filologia dla mediów i biznesu z językiem rosyjskim”, ukazał się pod koniec  2012 roku i szybko stał się bestsellerem wydawniczym, z którego korzystają nauczyciele akademiccy nie tylko w Polsce, ale także w Czechach i Rosji. Patrz: Русский язык в деловой коммуникации//Język rosyjski w komunikacji biznesowej (redakcja naukowa - Elena Koriakowcewa). Wydawnictwo Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach (Siedlce 2012, 268 stron). http://www.ifp.uph.edu.pl/index.php/pl/publikacje-instytutu/periodyki-i-serie/111.html

Do naszego Instytutu w ramach wymiany dosyć regularnie przybywają wykładowcy z czeskich  uczelni partnerskich. W latach 2009, 2010, 2011, 2012 i 2013 w ramach  co-teachingu na specjalności „Filologia dla mediów i biznesu z językiem rosyjskim” wykłady wygłosiły pani profesor Ljuba Mrověcová (Ostrawski Uniwersytet w Ostrawie), pani doktor Jaroslava Celerová oraz pani doktor Inna Kalita (obie  z Uniwersytetu Jana Ewangelisty Purkynĕ w Usti), które od lat zajmują się językiem biznesu rosyjskiego. Natomiast w latach 2010, 2011, 2012 i 2013 prof. Elena Koriakowcewa prowadziła wykłady i ćwiczenia z języka reklamy rosyjskiej dla studentów kształcących się na specjalności „Filologia dla biznesu z językiem rosyjskim” w  Katedrze Bohemistyki i Slawistyki na Wydziale Pedagogicznym UJEP. Na początku kwietnia 2015 roku prof. Elena Koriakowcewa znów wygłosiła wykłady i poprowadziła ćwiczenia z leksyki i stylistyki rosyjskich tekstów reklamowych i biznesowych, już aktywnie posługując się językiem czeskim.

Prof. UPH. dr hab. Elena Koriaowcewa

Koordynator Programu LLP ERASMUS z ramienia Instytutu Filologii Polskiej i Lingwistyki Stosowanej w latach 2008-2013

 

100_0196

 

100_0197

 

100_0198

 

ujep_wydzia pedagogiczny

 

usti_nad_abem