{boxplus href=|images/ifp_2012/nowosci_wydawnicze/slo_kuc_re.jpg| title=|Słownik XVII-wiecznych nazw osobowych Trzebieszowa i okolic|}{/boxplus}

wydanie: 1

stron: 206

ISBN: 978-83-7051-689-5


Słownik XVII-wiecznych nazw osobowych Trzebieszowa i okolic
jest kolejnym studium w dorobku naukowym Joanny Kuć w zakresie antroponimii polskiej XVII wieku, opartym na oryginalnych rękopiśmiennych źródłach kościelnych parafii trzebieszowskiej: Liber baptisatorum i Liber copulatorum. Zawarty w nich materiał nie był dotychczas wykorzystywany w badaniach onomastycznych. Zasób zgromadzonych nazw osobowych (kilka tysięcy) zawiera nie tylko ważne informacje antroponomastyczne, ale także historycznojęzykowe i dialektologiczne. Pozwala również spojrzeć na kształtowanie się nazwisk Polaków nie tylko od strony czysto językowej, związanej z ustalaniem etymologii i analizą ich wewnętrznej struktury, ale też spostrzegać i opisywać mechanizmy powstawania antroponimów w aspekcie społecznym, kulturowym i etnicznym.

XVII-wieczne nazwiska zawarte w Słowniku i ich etymologiczna interpretacja pozwolą na uzupełnienie zasobu historycznych nazw osobowych Podlasia, konfrontacje z nazwami innych regionów Polski[1] oraz dokonanie ich oglądu w szerszej perspektywie historyczno-kulturowej. Przy obecnym zainteresowaniu nie tylko etymologią nazwisk, ale też ich frekwencją terytorialną i chronologiczną, warto przyjrzeć się bliżej także dawnym antroponimom ziemi łukowskiej.



[1] Np. z nazwami zawartymi w Słowniku historycznych nazw osobowych Białostocczyzny, Z. Abramowicz, L. Citko, L. Dacewicz, wyd. Białystok 1997, 1998.