PATRONAT HONOROWY

DR HAB. TAMARA ZACHARUK, PROF UCZELNI

JM REKTOR UNIWERSYTETU PRZYRODNICZO-HUMANISTYCZNEGO W SIEDLCACH

VII OGÓLNOPOLSKIEGO SEMINARIUM NAUKOWEGO

z serii Różne odsłony kobiecych światów:

Polki za granicą – cudzoziemki w Polsce:twórczość/działalność kulturalna i naukowa. Historia i współczesność

Miejsce obrad: BIBLIOTEKA GŁÓWNA UPH, S. 225, II PIĘTRO

Ks. J. Popiełuszki 9, SiedlceSiedlce 1 marca 2019

PIĄTEK 1.03.2019

9.30-10.00 REJESTRACJA UCZESTNIKÓW (BG, II piętro, sala 225)

poczęstunek kawowy

10.00 UROCZYSTE OTWARCIE KONFERENCJI

OBRADY PLENARNE

dr hab. Beata Walęciuk-Dejneka, prof. uczelni

10.15 – 12.30 wystąpienia prelegentów

dr hab. Ryszard Polak, prof. uczelni (Akademia Wychowania Fizycznego Józefa Piłsudskiego w Warszawie. Filia w Białej Podlaskiej) - Emigracja z historycznego i społecznego punktu widzenia w świetle wybranej literatury przedmiotu.

dr hab. Izabela Lis-Wielgosz, prof. uczelni (Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu), O emigracji duchowej, czyli wychodźstwie „ze świata” (próba interpretacji fenomenu kobiecej anachorezy).

dr Roman Śliwka (Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu), Piękna Polka na czeskim tronie. Historia Elżbiety Ryksy, kobiety z krwi i kości.

dr Ewelina Maria Kostrzewska (Uniwersytet Łódzki), Ziemianki i zakonnice na wspólnych, europejskich szlakach uprawy umysłu przełomu XIX/XX w.

dr Paweł Tarkowski (Akademia Wychowania Fizycznego J. Piłsudskiego w Warszawie/Filia w Białej Podlaskiej), Polki w zawodach medycznych na emigracji w drugiej połowie XIX w. i  na początku XX w.

dr Jarosław Pietrzak (Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie), Kulturalne drogi Polek w Italii na przestrzeni XVI-XVIII wieku.

DYSKUSJA

PRZERWA NA KAWĘ I HERBATĘ

dr hab. Joanna Kuć, prof. uczelni

12.30 – 14.30 wystąpienia prelegentów

dr hab. Anna Gawarecka, prof. uczelni (Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu), Swojskość widziana z odległej perspektywy. Powieściowy cykl Evžena Bočka o powrocie arystokratki.

dr hab. Beata Walęciuk-Dejneka, prof. uczelni (Uniwersytet Przyrodniczo-Humanistyczny w Siedlcach), Emigracja intelektualna – Aurelia Wyleżńska w Paryżu.

dr Bogumiła Brogowska (Uniwersytet Gdański), Gabriela Zapolska – polski akcent w paryskim teatrze Antoine’a.

mgr Wioletta Głowa (Akademia Pomorska w Słupsku), Nomadyzm kulturowy. Brukselskie narracje Grażyny Plebanek.

mgr Karolina Kopańska (Uniwersytet Gdański), Wojna i motywy polskie w twórczości Heleny Janeczek.

DYSKUSJA

PRZERWA NA OBIAD

dr hab. Beata Walęciuk-Dejneka, prof. uczelni

16.00 – 17.30 wystąpienia prelegentów

dr hab. Katarzyna Szmigiero (Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach, Filia w Piotrkowie Trybunalskim), Helena Rubinstein – kobieta, która zdefiniowała piękno i stworzyła postawy współczesnej kosmetologii.

dr Katarzyna Kułakowska (Instytut Sztuki PAN), Erdmute Sobaszek, Prusaczka z Krainy Rachmanów. Rzecz o współzałożycielce i aktorce Teatru Wiejskiego Węgajty.

mgr Ewelina Anna Warumzer (Uniwersytet Jagielloński), Od migracji ze wsi do miasta do przekroczenia ,,żelaznej kurtyny”. Historia Zuli Lichoń z filmu ,,Zimna wojna”.

mgr Matylda Zatorska (Uniwersytet Rzeszowski), Boginie tańca. Beletryzowane biografie polskich tancerek.

DYSKUSJA, PRZERWA NA KAWĘ I HERBATĘ,

ZAMKNIĘCIE KONFERENCJI