{boxplus href=|images/ifp_2012/nowosci_wydawnicze/wyr_m.jpg| title=|Wyraz w języku i tekście|}

Wyraz w języku i tekście
red. Janina Gardzińska, Alina Maciejewska
Wydanie: 1 2012
Wydaw UPH w Siedlcach
Stron: 468
ISBN: 978-83-7051-662-8
zamów on-line
spis treści
Powstanie tego tomu poprzedziła konferencja nuakowa poświęcona pamięci Państwa Bożeny i Józefa Wierzchowskich, która odbyła się w dziesiątą rocznicę śmierci Profesora.
Tematykę tomu wyznacza zainteresowanie wyrazem. To podstawowa jednostka języka, którą jednoznacznie definiować jest dość trudno. Metoda którą zaproponował Józef Wierzchowski, w centrum opisu stawia właśnie znak językowy. Profesor stwierdza, że jednostką jest wyraz monosemiczny, bo forma i znaczenie są tak powiązane, że jakakolwiek zmiana po jednej stronie musi spowodować zmiany semantyczne po drugiej stronie, także zmiany w całej strukturze języka. Dojrzewanie pomysłu na frazeologiczną-leksykalną strukturę języka i opisywanie jej przez kompletowanie grup związku nazywania dokonywało się w dyskusjach z Panią Profesor, w konfrontacji z Jej ogromną wiedzą nie tylko z fonetyki, fonologii, ale - o czym pamięta już niewielu - z Jej doświadczeniami z zakresie patologii mowy.
Zainteresowania naukowe Bożeny i Józefa Wierzchowskich z pewnością koncentrowały się wokół zagadnień języka. Znane prace, ale też te wyszukane przez naszą panią kustosz Biblioteki Głównej mgr Ewę Kozarską i zespół w trakcie prac przygotowujących wystawę konferencyjną, dowodzą ogromnej rozległości zainteresowań naukowych Państwa Wierzchowskich, od historii języka, leksykologii i leksykografii do opisu synchronicznego, od dialektologii po teorię języka, od akustyki, fonetyki artykulacyjnej i fonologii po zainteresowania zmianami chrakteryzującymi mowę osób z niedosłuchem i opóźnionym rozwojem umysłowym, uszkodzeniami mózgu, od rozważań nad morfemem po fonetyczną organizację wypowiedzi ustnych.
Ta rozległość zainteresowań naukowych państwa Bożeny i Józefa Wierzchowskich wyznacza też tematykę tomu. Znajdą w nim Państwo artykuły poświęcone tym zagadnieniom.
(z Przedmowy autorstwa Janiny Gardzińskiej i Aliny Maciejewskiej)