{boxplus href=|images/ifp_2012/nowosci_wydawnicze/machnicka_prus.jpg| title=|100 lat myśli aforystycznej Bolesława Prusa (1847-1912). Antologia|}{/boxplus}


Niniejszy zbiór obejmuje przede wszystkim przesłania i „mądrości życiowe”, wynotowane z całej literatury pięknej Bolesława Prusa.

Zawarto w nim także cytaty z listów pisarza oraz pominiętej w roku 2009 publicystyki – Kartek z podróży [Pl,XXVII-XXVIII], Studiów literackich, artystycznych i polemik [Pl,XXIX] oraz wyboru felietonów Wczoraj - dziś –jutro.

Uwzględniono również wypowiedzi aforystyczne, występujące w omawianych wcześniej trzech źródłach: Garść aforyzmów (Skarbonka) [Prus 1893], Medytacje (Prawda), Mądrość życiowa (Czytelnia dla Wszystkich).

Całość zgromadzonego materiału, pochodzącego z wymienionych wyżej pozycji, podzielono na XIX zbiorów tematycznych7. W każdej części przyjęto określony, zawsze ten sam porządek źródeł, z których kolejno wypisywano poszczególne przesłania aforystyczno-filozoficzne, osobiste wynurzenia warszawskiego kronikarza.


Zgodnie z Prusowską uwagą, wyeksponowaną jako motto niniejszej antologii (gr. anthologia – zbiór kwiatów), nie pominięto wypowiedzi przez Prusa cytowanych9. Są to cytaty zarówno jawne - ujęte w cudzysłów lub opatrzone informacją o autorze, jak też ukryte, niewyróżnione graficznie ani opisowo, odtworzone dosłownie albo zmodyfikowane. Oczywiście nie wszystkie cytaty ukryte i parafrazowane udało się rozpoznać i opatrzyć wzmianką, że to nie Prus jest ich pomysłodawcą.

W grupie cytatów ogólnie znanych znajdują się także ważne dla Prusa (lub stworzonych przez niego postaci) przysłowia.

Część cytowanych wypowiedzi można by zamieścić w co najmniej dwóch działach, ale – zgodnie z zasadą traktującą o konieczności dokonywania nieustannie życiowych wyborów i ponoszenia ich konsekwencji – pomysłodawczyni niniejszego opracowania nie upiera się, aby każda cytowana przez nią myśl zanotowana przez Prusa koniecznie należała do danej grupy, w czym zapewne poparłby ją bliski jej sercu pisarz, od 100 lat spoczywający na starym cmentarzu Powązkowskim w Warszawie , w kwaterze numer 209.

(z Wprowadzenia autorstwa Violetty Machnickiej, s. 21-24)