Cyprian Kamil Norwid z wizytą

w siedleckim Muzeum Regionalnym

 

 zzzz

Wielka literatura, wartościowa poezja trwają niezmiennie mimo przemijających lat, wieków, epok. Płynące z nich przesłania i zawarte w nich piękno nie tracą na aktualności, pokonują chwilowe mody, opierają się małostkowości, powierzchowności, prostactwu i pozoranctwu.

W piątek, 18 września 2015 roku, do Muzeum Regionalnego w Siedlcach przybył ponownie ożywiony Cyprian Kamil Norwid. Uroczystość związaną z otwarciem wystawy

 

Żar słowa i treści rozsądek

 

poprowadziła Barbara Wachowicz 

autorka nie tylko prezentowanej ekspozycji, ale też pisarka przybliżająca czytelnikom biografie znanych Polaków, słynąca z uzależniającego wręcz lubowania się w kolorze fioletowym.

Wystawę, wielokrotnie pokazywaną w różnych miejscach Polski, pochodzącą ze zbiorów Muzeum Literatury w Warszawie, wzbogacają dodatkowo plansze przedstawiające majątek i osoby z Korczewa (powiat siedlecki), dobrze niegdyś znane autorowi Promethidiona.

Piątkowy wieczór w Muzeum uświetnił pełen ekspresji występ dwojga wybitnych aktorów: Adama Marjańskiego (Jana Bohatyrowicza z Nad Niemnem), który wcielił się w postać Norwida oraz Anny Seniuk (Madzi Karwowskiej z Czterdziestolatka), odgrywającej tym razem rolę marszałkowej Joanny Kuczyńskiej.

W wypełnionej po brzegi sali konferencyjnej Muzeum można było spotkać wiele ciekawych osób, m in. praprawnuczkę Pani na Korczewie, hrabinę Beatę Ostrowską-Harris, obecną właścicielkę pałacuw Korczewie.

Gorące podziękowania należą się uzdolnionym aktorsko dzieciom z Publicznej Szkoły Podstawowej w Korczewie oraz ich opiekunce, Małgorzacie Wasiluk.

Zapewne Cyprian Kamil Norwid nie zawitałby do Siedlec, gdyby nie wyjątkowy talent organizacyjny Sławomira Kordaczuka – wicedyrektora Muzeum Regionalnego w Siedlcach, wieloletniego prezesa Siedleckiego Klubu Kolekcjonerów oraz aktywnego członka zarządu Siedleckiego Towarzystwa Naukowego.

Wystawa będzie czynna do 15 listopada 2015 roku.

●●●

W piątek, 16 października, o godzinie 15.00, w ramach XVII Festiwalu Nauki i Sztuki w Siedlcach (koordynator całości: dr Ryszard Kowalski z UPH), wystawione eksponaty zaprezentuje zwiedzającym Halina Budziszewska, kustosz z Działu Sztuki Muzeum Regionalnego i komisarz wystawy.

Następnie dr Marzena Kryszczuk, literaturoznawca z Instytutu Filologii Polskiej i Lingwistyki Stosowanej UPH w Siedlcach, wystąpi z godzinnym wykładem nt.

Twarze Norwida

Tuż po wykładzie odbędzie się uroczyste wręczenie Nagrody „Złotego Jacka” (przyznawanej w trzech kategoriach), od wielu lat organizowane przez Siedleckie Towarzystwo Naukowe.

Tego samego dnia w gmachu Wydziału Humanistycznego przy ul. Żytniej 39 (s. 1.7), od godziny 10.00 do 13.00 przewidziana jest festiwalowa sesja polonistyczna zatytułowana

 

Swoi i obcy w kulturze, literaturze, języku

 

Pracownicy IFPiLS wygłoszą następujące wykłady:

 

Dr Barbara Stelingowska,

 

Granice mojego państwa są granicami postrzegania mojego świata?

„My” i „oni” w świetle obecnego kryzysu migracyjnego

 

Dr Artur Jacek Jędrzejewicz,

 

Migracja i uchodźctwo we współczesnej kulturze filmowej

 

Prof. nzw. dr hab. Violetta Machnicka,

 

Dobra i zła moc ukryta w języku,

czyli o manipulowaniu słowem w kreowaniu wizerunku “swoich” i “obcych”

 

Serdecznie zapraszam!

 

                                                                                                       Violetta Machnicka

 

fot. Mariusz Krasuski