Siedlecka LOGOPEDIA
Misja + profesjonalizm
25 września 2015 roku w sali Rady Wydziału Humanistycznego odbyła się wyjątkowa uroczystość. Trzydzieści dwie osoby odebrały z rąk Pani Rektor Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego, Prof. Tamary Zacharuk, i Pani Dyrektor Instytutu Filologii Polskiej i Lingwistyki Stosowanej, Prof. Wioletty Machnickiej, dyplomy ukończenia Podyplomowych Studiów Logopedycznych. Są to pierwsi logopedzi (a ściślej: logopedki) Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach.
Spotkanie miało uroczystą oprawę, nie zabrakło serdeczności i wzruszeń. Kierownik Podyplomowych Studiów Logopedycznych, Pani dr Alina Maciejewska, podsumowała dwuletnie zmagania studentek z tajnikami logopedii. Był to czas intensywnej nauki (625 godzin zajęć), wytężonej pracy (11 egzaminów, 15 zaliczeń na ocenę), zdobywania doświadczeń (85 godzin praktyk), ale też nowych znajomości i przyjaźni. Podczas wystąpienia Pani dr Aliny Maciejewskiej łza wzruszenia pojawiła się w niejednym oku. Ważne były Jej słowa z przesłaniem: „Logopeda to piękny i wymagający zawód”, podobnie jak: „Wybrałyście zawód, który pozwala "dotykać" jednej z największych zagadek - mowy i języka” oraz słowa, które wyznaczają ramy logopedycznej etyki zawodowej: „Nie zapominajcie, że najłatwiej skrzywdzić człowieka, który nie mówi, dlatego nie wystarczy tylko nie szkodzić. Trzeba być skutecznym. Nie ustawajcie w kształceniu i doskonaleniu swoich umiejętności, bo człowiek z zaburzeniami mowy potrzebuje Waszej wiedzy i Waszych umiejętności”.
Absolwentki „PSLog1” nie szczędziły słów podziękowań dla wykładowców i władz uczelni. Podkreślały kompetencję, zaangażowanie oraz umiejętność stworzenia wyjątkowej atmosfery sprzyjającej nauce potwierdzając tym samym hasło spotkania: SIEDLECKA LOGOPEDIA = MISJA + PROFESJONALIZM.
Na pamiątkę pierwszego rocznika siedleckiej logopedii, która funkcjonuje w Instytucie Filologii Polskiej i Lingwistyki Stosowanej, jej przedstawicielki przekazały Pani Rektor sadzonkę sosny szlachetnej nazwanej „Logopedką”. Od tej pory ma ona towarzyszyć dębowi „Humaniście”, by drzewa wspólnie mogły patronować kolejnym pokoleniom profesjonalistów opuszczających mury uczelni.
A potem był ciąg dalszy... Druga część spotkania dowiodła istnienia wspólnoty, którą tworzą nie tylko wspomnienia i anegdoty z dwuletniej nauki, ale także radość z pierwszych zawodowych doświadczeń, sukcesów i dylematów. Wszyscy zgromadzeni mieli też okazję obejrzeć wystawę prac malarskich koleżanki, również tegorocznej absolwentki Podyplomowych Studiów Logopedycznych, pani Iwony Paradowskiej.
Absolwentki Podyplomowych Studiów Logopedycznych
fotografie: Joanna Sterna