Prus o Sienkiewiczu w „Ekonomiku”
Rok 2016 nieprzypadkowo został ustanowiony przez Sejm i Senat III RP Rokiem Henryka Sienkiewicza. Przyszły noblista urodził się równo 170 lat temu, przed 100 laty zmarł w Vevey, w Szwajcarii, a przed 120 laty ukazało się pierwsze książkowe wydanie powieści Quo vadis.
Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Siedlcach włączył się w ogólnopolską (i nie tylko) akcję upamiętniającą zasługi wybitnego pisarza projektem edukacyjnym
- Festiwal Sienkiewiczowski w Ekonomiku (VI - XII 2016)
W ramach wymienionego projektu 27 października br. odbyła się szkolna sesja popularnonaukowa, podczas której wystąpiło 5 referentów:
1. Prof. nzw. dr hab. Violetta Machnicka,
- “Mocarz pióra”, czyli Bolesław Prus o Henryku Sienkiewiczu
2. Mgr Tomasz Borkowski,
- Historyczne pierwowzory bohaterów „Trylogii” Henryka Sienkiewicza
3. Mgr Agnieszka Sempruch,
- Medycyna Sienkiewicza
4. Mgr Ewa Soszyńska,
- Wielcy hetmani Rzeczypospolitej w „Trylogii” Henryka Sienkiewicza
5. Mgr Andrzej Kowalczyk,
- Podróże Sienkiewicza
Uczniowie kilku klas z autentycznym zainteresowaniem wysłuchali prelekcji poświęconej swoistemu zestawieniu biografii i dorobku pisarskiego obu wielkich polskich pozytywistów.
Henryk Sienkiewicz (Litwos) i Aleksander Głowacki (Bolesław Prus) urodzili się prawie w tym samym czasie, w miejscowościach położonych stosunkowo niedaleko od siebie i – od Siedlec. Sienkiewicz przyszedł na świat 5 maja 1846 roku w Woli Okrzejskiej (dziś wieś w powiecie łukowskim, w gminie Krzywda), gdzie obecnie znajduje się Muzeum Henryka Sienkiewicza, powstałe w roku 1965. Głowacki urodził się w Hrubieszowie (miasto w województwie lubelskim) 20 sierpnia 1847 roku. Obaj pozostawili po sobie powieści, nowele i teksty publicystyczne, które przetrwały próbę czasu i niezmiennie należą do klasyki polskiej literatury.
Podczas wykładu zaprezentowano i skomentowano wybrane fragmenty trzech teksów Prusa, poświęconych osobie i twórczości Sienkiewicza:
- Co pan Sienkiewicz wyrabia z piękną połową Warszawy („Kurier Warszawski” 1880),
- „Ogniem i mieczem”. Powieść z lat dawnych Henryka Sienkiewicza (ocenił Bolesław Prus) („Kraj” 1884),
- Henryk Sienkiewicz („Kurier Codzienny” 1900).
Na wykład prof. Violetty Machnickiej przybyli głównie uczniowie klas o profilu humanistycznym, co wiązało się m. in. z faktem istnienia w „Ekonomiku” klas akademickich, funkcjonujących w ramach podpisanego porozumienia o współpracy pomiędzy ZSP nr 2 i UPH w Siedlcach.
Violetta Machnicka
Autorzy zdjęć: Małgorzata Połeć, uczniowie ZSP nr 2 w Siedlcach