Przedstawiany Czytelnikom tom „Aktualne problemy komparatystyki słowiańskiej: teoria i metodologia badań lingwistycznych”, który jest pokłosiem międzynarodowej dyskusji naukowej, stanowi kolejny krok w realizacji podejmowanych dotychczas zadań naukowej współpracy Komisji Słowotwórstwa przy MKS z ośrodkami slawistycznymi różnych krajów. W tej dyskusji udział brali partnerzy IFPiLS UPH w ramach LLP/ERASMUS z Uniwersytetu Jana Evangelisty Purkyně (Ústi nad Labem, Czechy), a także członkowie Komisji Słowotwórstwa przy MKS z Austrii, Białorusi, Bułgarii, Polski i Rosji oraz językoznawcy z Kazańskiego, Kijowskiego, Moskiewskiego, Niżegorodskiego, Pienzieńskiego, Śląskiego, Taurydzkiego, Uralskiego i Wileńskiego Uniwersytetów, z którymi Pracownię Lingwistyki Porównawczej Instytutu Filologii Polskiej AP łączą więzi współpracy naukowej. Teksty zamieszczone w niniejszym tomie prezentują zarówno rezultaty badań teoretyczno-metodologicznych, jak i analizy oparte na materiale faktograficznym poszczególnych bądź konfrontowanych języków.
Z recenzji wydawniczej Krystyny Kleszczowej, profesora zw. dr hab., Zastępcyni Przewodniczącego Komitetu Językoznawstwa Polskiej Akademii Nauk:
„Słowotwórstwo to dziedzina stosunkowo dobrze rozpoznana w językach słowiańskich, zdecydowana większość tych języków doczekała się już syntetycznych opracowań. Zadaniem na czas obecny jest wypracowanie metod porównywania języków słowiańskich, akcentowania podobieństw, ale także różnic, oczywiście ze wskazaniem uwarunkowań decydujących o specyfice wszystkich języków słowiańskich i każdego z nich osobno. Wstępem do spojrzenia na derywację słowiańską w sposób globalny były dwie ważne publikacje: Komparacja systemów i funkcjonowania współczesnych języków słowiańskich. 1. Słowotwórstwo/Nominacja, pod redakcią Ingeborg Ohnheiser (Opole 2003) oraz wydany w 2009 roku w Siedlcach tom zbiorowy: Przejawy internacjonalizacji w językach słowiańskich, pod naukową redakcją Eleny Koriakowcewej. Teraz mamy do czynienia z następną ważną pozycją – Jelenie Koriakowcewej znowu udało się zgromadzić artykuły znanych derywatologów różnych państw Europy, tym razem pod nagłówkiem: Aktualne problemy komparatystyki słowiańskiej: teoria i metodologia badań lingwistycznych. Już po tytule widać, że chodzi nie tyle o opis języków, co o pokazanie perspektyw, wskazanie nowych możliwości w studiach nad słowiańskim słowotwórstwem.”