Studia polonistyczne dają wiele możliwości rozwoju. Kształcą rozległą kulturę humanistyczną. Uczą kreatywnego myślenia. Formują profesjonalne kompetencje. Pozwalają na własny rozwój i na karierę. Absolwent polonistyki siedleckiej dobrze odnajduje się we współczesnej cywilizacji multimedialnej.

Powyższe stwierdzenia najlepiej ilustrują losy naszych absolwentów. Liczna ich grupa uczy w szkolnictwie od szkół podstawowych przez gimnazja po licea. Inni pracują naukowo na Uniwersytetach – w kraju (Siedlce, Warszawa) i za granicą (Leeds). Absolwenci specjalności edytorskiej oraz filologii dla mediów i biznesu znaleźli pracę w regionalnych i ogólnopolskich stacjach telewizyjnych, rozgłośniach radiowych, także w  prasie, wydawnictwach i agencjach reklamowych.

W chwili obecnej Instytut Filologii Polskiej i Lingwistyki Stosowanej ma dla studentów ciekawy zakres przedmiotów ogólnych oraz 3 specjalności do wyboru. Są to:

 

a. język polski z logopedią,

b. filologia dla mediów i biznesu z językiem obcym,

c. komunikacja społeczna i praca wydawnicza.

 

Wiedza humanistyczna służy więc pracy zawodowej.

Ukończenie studiów ze specjalnością logopedyczną (I i II stopnia) daje absolwentowi uprawnienia do podjęcia pracy logopedy w placówkach oświatowych (przedszkole, szkoła) oraz do prowadzenia diagnozy i terapii logopedycznej.

Absolwent specjalności filologia dla mediów i biznesu po ukończeniu studiów jest przygotowany do podjęcia pracy w reklamie, jako specjalista od public relations, oraz w mediach – także w rozwijających się wciąż mediach elektronicznych. Podobnie ma się rzecz i  z absolwentami specjalności komunikacja społeczna i praca wydawnicza, którzy w trakcie studiów mają dużo zajęć z zakresu dziennikarstwa i zdobywają praktyczne umiejętności dziennikarskie.

Polonistyka siedlecka łączy tradycję i współczesność. Przybliża wielkie teksty kultury i ułatwia twórcze odnajdywanie się we współczesnym świecie cywilizacji cyfrowej. Doskonale wyposażony budynek Wydziału Humanistycznego oswaja studenta ze sprzętem multimedialnym jako narzędziem pracy.

Warto podkreślić, że nauczyciele akademiccy z Instytutu Filologii Polskiej i Lingwistyki Stosowanej z wielką przyjemnością i autentyczną pasją popularyzują wiedzę polonistyczną wśród pozauczelnianej społeczności siedleckiej i regionalnej. Bliższe kontakty ze szkołami, bibliotekami, muzeami, klubami seniorów itp. niejednokrotnie nawiązywane są głównie za pośrednictwem zatrudnionych w owych ośrodkach absolwentów miejscowej polonistyki, którzy są pomysłodawcami naprawdę interesujących projektów i grantów, finansowanych z funduszy krajowych i unijnych.

Polonista jest uprzywilejowany w wielu sytuacjach życiowych i zawodowych. Potrafi np. odpowiednio zaprezentować się w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej, z łatwością, w formie ustnej i pisemnej, redaguje różnorodne teksty użytkowe. Obowiązkowa i dobrowolna lektura wielu książek sprawia, że polonista dysponuje bogatym zasobem słownictwa, odważnie uczestniczy w rozmaitych dialogach, ma bowiem świadomość, że potrafi precyzyjnie i przekonująco wyrazić własne przemyślenia i odczucia, odpowiednio sformułować argumenty.

Jako kulturalny i oczytany użytkownik języka polonista odznacza się ponadprzeciętną wrażliwością na piękno polszczyzny. W pełni świadome, poparte odpowiednim przygotowaniem merytorycznym, poznawanie arcydzieł literackich i kulturowych, również po zakończeniu nauki, pozwala mu niezmiennie rozwijać się intelektualnie oraz czerpać radość z obcowania z najważniejszym dorobkiem ludzkości.

A dzieje się tak w znacznej mierze dzięki wiedzy nabytej podczas studiów polonistycznych…

 

Opracowali: dr Roman Bobryk, prof. UPH dr hab.  Antoni Czyż i prof. UPH dr hab. Violetta Machnicka