Wykład światowej sławy egiptologa
w ramach Siedleckich Spotkań Historycznych
Po kilku latach przerwy, z inicjatywy wiceprezesa Siedleckiego Towarzystwa Naukowego, dr. Tadeusza Boruty, w styczniu zostały wznowione Siedleckie Spotkania Historyczne (http://www.stn.uph.edu.pl).
We środę, 27 maja, w budynku Wydziału Humanistycznego UPH w Siedlcach z gościnnym wykładem, zakończonym niezwykle interesującą dyskusją, wystąpił prof. dr hab. Andrzej Niwiński z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego – wybitny polski egiptolog, uczeń prof. Kazimierza Michałowskiego, od szesnastu lat kierujący tzw. Misją Skalną, prowadzącą prace wykopaliskowe w Egipcie, powyżej świątyni Hatszepsut, z nadzieją na odkrycie tam grobowca arcykapłana i faraona Herhora (XI w.p.n.e.).
Profesor Niwiński z autentyczną pasją omawiał poszczególne etapy prowadzonych badań oraz wyraził nadzieję, że prawdopodobnie w trakcie najbliższych miesięcy misja zakończy się odkryciem cennego zabytku, co dla polskiej i światowej archeologii stanowiłoby sukces najwyższej klasy.
Pierwszą część wykładu, zatytułowanego
„Faraon” – opus magnum Bolesława Prusa,
Profesor poświęcił najnowszej, ekskluzywnej i limitowanej edycji powieści powstałej w latach 1894-1895. Publikacja z roku 2014 ma charakter wyjątkowy, ponieważ zawiera bogaty komentarz egiptologiczny oraz jest ozdobiona przepięknymi ilustracjami Edwarda Okunia, sporządzonymi w plenerach egipskich w roku 1913.
Warto dodać, że profesor Andrzej Niwiński to również autor m. in. powieści Hieny i lotosy (2012) z fabułą opartą na faktach i z akcją umiejscowioną w XI stuleciu przed Chrystusem, czyli w tym samym czasie, co akcja Faraona Prusa.
Profesor Niwiński jest autorem ponad 200 publikacji, np. Mity i symbole starożytnego Egiptu (1992), Bóstwa, kulty i rytuały starożytnego Egiptu (1993), Egipt zapomniany, czyli Michała hr. Tyszkiewicza „Dziennik podróży do Egiptu i Nubii (1861-62) (1994), Czekając na Herhora… Odkrywanie tajemnic Teb Stubramnych, czyli szkice z dziejów archeologii Egiptu (2003).
W dorobku pisarskim profesora Niwińskiego znajdują się także książeczki dla dzieci – Bajki staroegipskie (2008) oraz Abecadło znad Nilu (2008).
Kolejny wykład w cyklu Siedleckich Spotkań Historycznych odbędzie się w październiku bieżącego roku.
Violetta Machnicka
fot. Dariusz Grzegorczuk