SEMINARIUM DOKTORSKIE
prof. Antoniego Czyża
W listopadzie 2015 wznowiło pracę seminarium doktorskie, które prowadzi jako Promotor prof. UPH dr hab. Antoni Czyż. Są to zebrania naukowe skupiające jego uczniów przygotowujących dysertacje doktorskie. Tworzą tę grupę teraz 3 osoby. Mgr Małgorzata Tchórzewska zajmuje się prozą romantyczną Dominika Magnuszewskiego, mgr Agatę Mickiewicz zajął pisarz Młodej Polski Tadeusz Miciński i jego powieści, a mgr Anna Urbańska bada współczesną polską lirykę metafizyczną.
Z kolei mgr Artur Ziontek złożył już do lektury promotorskiej tekst doktoratu o, z Siedlcami związanym, Michale Ogińskim na tle kultury XVIII wieku.
Seminarium doktorskie z zakresu literaturoznawstwa wszystkich epok, także interdyscyplinarne i komparatystyczne, Antoni Czyż prowadzi od 1998 roku. Jest ulokowane przy kierowanym przez niego Zakładzie w Instytucie Filologii Polskiej i Lingwistyki Stosowanej na Wydziale Humanistycznym UPH.
Promotor wychodzi z założenia, że wąska specjalizacja badawcza to ułomność, a humanista musi ogarniać rozległą diachronicznie oraz interdyscyplinarną panoramę zjawisk, o ile nie chce być - w złym znaczeniu - ignorantem. To wpaja swym uczniom.
Uczestnikami spotkań byli dzisiejsi doktorzy, pracownicy naukowi Wydziału Humanistycznego UPH – w porządku chronologicznym: Renata Tarasiuk, Andrzej Borkowski, Jacek Artur Jędrzejewicz, Ewa Borkowska, Marcin Pliszka.
Brała też udział w seminarium dr Dominika Spietelun, niepełnosprawna absolwentka filologii polskiej w UPH. Jej niedawna książka doktorska Witkacowskie muzy to monografia o kobietach w biografii i twórczości Stanisława Ignacego Witkiewicza.
Pracę seminarium przerwała w maju 2014 choroba promotora. Teraz rytm comiesięcznych spotkań powrócił. Uczestnicy seminarium otwierali przewody doktorskie na Uniwersytetach uprawnionych do nadawania stopnia doktora nauk humanistycznych z zakresu literaturoznawstwa. Promotor ma teraz nadzieję, że nowi doktoranci będą już mogli, od strony formalnej, otworzyć przewód na Wydziale Humanistycznym UPH w Siedlcach.
Antoni Czyż