Monografia o Tadeuszu Micińskim
Monografia Prywatne i publiczne
w tekstach kultury
Monografia o Tadeuszu Micińskim
Ukazał się monograficzny tom zbiorowy Czytać Tadeusza Micińskiego. Redaktorzy naukowi książki to prof. UPH dr hab. Antoni Czyż, dr Marcin Pliszka i prof. UPH dr hab. Sławomir Sobieraj.
Powstała monografia o wybitnym pisarzu Młodej Polski. Tadeusz Miciński, poeta, prozaik, dramaturg, eseista i publicysta to jedna z największych indywidualności artystycznych swej epoki. Mistrz i przyjaciel młodego Witkacego (który poświęcił mu po latach esej Formalne wartości dzieł Micińskiego) wydał tom liryczny W mroku gwiazd, jedno z arcydzieł modernizmu, dramaty Bazylissa Teofanu i Kniaź Patiomkin, powieści Nietota i Xiądz Faust, także wiele dzieł innych, rozproszonych. Twórczość ta budzi żywe i wzrastające zainteresowanie.
Tom Czytać Tadeusza Micińskiego gromadzi rozprawy uznanych badaczy od lat zajmujących się okresem Młodej Polski, ale tez teksty doktorantów.
Ksiązka ukazała się na Wydziale Humanistycznym UPH, firmowana przez jego Pracownię Wydawniczą. Instytucją sprawczą jest nasz Instytut polonistyczny. Efektowną okładkę zaprojektował mgr Artur Ziontek.
Monografia Prywatne i publiczne w tekstach kultury
Ukazał się monograficzny tom zbiorowy Prywatne i publiczne w tekstach kultury. Redaktorzy naukowi książki to prof. UPH dr hab. Antoni Czyż i dr hab. Andrzej Borkowski.
Powstała monografia interdyscyplinarna, skupiona wokół ciekawej metodologicznie problematyki tekstów literatury i kultury oraz ich interpretacji. Zamieszczone w tomie rozprawy ogarniają literaturę polską i obcą od epok dawnych po współczesność.
Tom Prywatne i publiczne w tekstach kultury gromadzi rozprawy profesorów, ale też badaczy młodszej generacji teksty doktorantów.
Książka ukazała się na Wydziale Humanistycznym UPH, firmowana przez jego Pracownię Wydawniczą. Instytucją sprawczą jest nasz Instytut polonistyczny. Efektowną okładkę zaprojektował mgr Artur Ziontek.
Wkrótce oba tomy będzie można kupić w księgarni internetowej Wydawnictwa UPH, dostępnej na witrynie siedleckiego Uniwersytetu.
Antoni Czyż, 23 marca 2017