Wyspiański w Mordach 

 

W sobotę, 2 września, Stanisław Wyspiański odwiedził Mordy. Przybył on z głównymi bohaterami swojego dramatu na odbywające się tam tego dnia Narodowe Czytanie “Wesela”. Dzieło młodopolskiego artysty przeczytali przedstawiciele wszystkich pokoleń – od dzieci po seniorów.

Wspólne czytanie rozpoczęła prof. nzw. dr hab. Joanna Kuć z Instytutu Filologii Polskiej i Logopedii Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach, która poprowadziła całe wydarzenie. Pierwsze fragmenty przeczytali Jan Ługowski, burmistrz Mordów oraz przewodnicząca Rady Miejskiej w Mordach Ewa Jarocka. Wśród innych czytających znaleźli się: kanclerz Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach dr Ireneusz Chrząścik, Kamil Krauschar z RIO w Siedlcach, skarbnik miasta i gminy Mordy Lidia Lipińska, Barbara Hawryluk – radna Rady Miejskiej w Mordach, Joanna Rzewuska – sołtys wsi Olędy, Mariusz Stangreciuk – sołtys Wojnowa, czy  pisarka Halina Grochowska i inni. Dramat przeczytało łącznie 30 osób.

- Z powodu złej pogody akcja Narodowego Czytania odbyła się po raz pierwszy w Sali Teatralnej naszego ośrodka kultury, a nie jak w latach ubiegłych na skwerze w centrum miasta. Ta sobotnia niepogoda okazała się jednak wielkim plusem, ponieważ na tle specjalnie przygotowanej przez nas scenografii mogliśmy odegrać na scenie wybrane sceny dramatu. Nie miałoby to tego samego efektu w plenerze - informuje Łukasz A. Wawryniuk, dyrektor M-GBP w Mordach oraz M-GOK-u w Mordach, który tego dnia wcielił się w postać Pana Młodego.

Akcja Narodowego Czytania została zainicjowana przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego 6 lat temu. Akcję zainaugurowała gremialna lektura „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza (2012). W kolejnych latach czytano utwory Aleksandra Fredry (2013), Trylogię Henryka Sienkiewicza (2014), „Lalkę” Bolesława Prusa (2015) oraz „Quo vadis” (2016).

Podstawowym celem akcji jest popularyzowanie czytelnictwa, zwrócenie uwagi na bogactwo polskiej literatury, także na potrzebę dbałości o ładną, poprawną polszczyznę. - Ta akcja niewątpliwie służy też integracji społeczeństwa i wzmacnia poczucie tożsamości narodowej. Dlatego biblioteka w Mordach już po raz czwarty włączyła się w tę ogólnopolską akcję wspólnie z Uniwersytetem Przyrodniczo-Humanistycznym w Siedlcach. W tym roku po raz pierwszy utwór przeczytaliśmy w całości – zaznacza Łukasz A. Wawryniuk, dyrektor Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej im. Ireny Ostaszyk w Mordach.

Głównymi organizatorami Narodowego Czytania „Wesela” w Mordach byli: Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna im. Ireny Ostaszyk w Mordach i Instytut Filologii Polskiej i Logopedii Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach we współorganizacji z Burmistrzem Miasta i Gminy Mordy oraz Miejsko-Gminnym Ośrodkiem Kultury w Mordach. Patronat Honorowy nad wydarzeniem sprawowała Para Prezydencka: Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda.

 

KT