{boxplus href=|images/ifp_2012/zycie_lit_oklad.jpg| title=|Życie literackie i kulturalne Siedlec|}{/boxplus}

strona tytułowa
spis treści
posłowie

Przy współudziale Instytut Filololgii Polskiej i Lingwistyki Stosowanej i stworzyszenia tutajteraz ukazała się monografia "Życie literackie i kulturalne Siedlec. Tradycja i wspólczesność."

Książka ukazuje miasto o rozległym, okresu renesansu sięgającym rodowodzie, świetne w epoce oświecenia (za sprawą księżnej Aleksandry Ogińskiej i jej dworu), ważne dla regionu południowego Podlasia jako środek edukacji (uczniem dzisiejszego I Liceum był Bolesław Prus), także akademickiej, a dziś siedzibą Uniwersytetu. Bywali w Siedlcach poeci FGranciszek Karpiński, Tpomasz Kajetan Węgierski...
Po II wojnie światowej osiadł tu i tworzył lotnik i pisarz Bohdan Arct. Zjawisk kulturowo doniosłych było i jest więcej. Tak postrzegane Siedlce mogą być słusznie uznane za jedno z ważnych miejsc kultury polskiej.
(z recenzji prof. nzw. dr hab. Antoniego Czyża)
Przestrzeń kulturową tworzą ludzie, którzy pozostawiaja po sobie teksty, dzieła sztuki. Największą wartością ziemi siedleckiej są bez wątpienia jej mieszkańcy - nie tylko cvi, o których myslimy już w czasie przeszłym. To im zawdzięczamy, kim dzis jesteśmy, gdzie mieszkamy, co robimy. Nniniejszy tom dedykowany jest wsyztskim tym, którzy włozyli swoja pracę i serce w rozwój tego miasta, a imiennie - dwóm wybitnie zmarłym już, regionalistom.

Książka ukazuje miasto o rozległym, okresu renesansu sięgającym rodowodzie, świetne w epoce oświecenia (za sprawą księżnej Aleksandry Ogińskiej i jej dworu), ważne dla regionu południowego Podlasia jako środek edukacji (uczniem dzisiejszego I Liceum był Bolesław Prus), także akademickiej, a dziś siedzibą Uniwersytetu. Bywali w Siedlcach poeci Franciszek Karpiński, Tomasz Kajetan Węgierski...Po II wojnie światowej osiadł tu i tworzył lotnik i pisarz Bohdan Arct. Zjawisk kulturowo doniosłych było i jest więcej. Tak postrzegane Siedlce mogą być słusznie uznane za jedno z ważnych miejsc kultury polskiej. 
(z recenzji prof. nzw. dr hab. Antoniego Czyża)

Przestrzeń kulturową tworzą ludzie, którzy pozostawiaja po sobie teksty, dzieła sztuki. Największą wartością ziemi siedleckiej są bez wątpienia jej mieszkańcy - nie tylko ci, o których myślimy już w czasie przeszłym. To im zawdzięczamy, kim dzis jesteśmy, gdzie mieszkamy, co robimy. Nniniejszy tom dedykowany jest wszystkim tym, którzy włożyli swoją pracę i serce w rozwój tego miasta, a imiennie - dwóm wybitnie zmarłym już, regionalistom.

zamów on-line