Dzieje Koła
Studenckie Naukowe Koło Językoznawców ukonstytuowało się 30 marca 1998 roku i działa przy Zakładzie Językoznawstwa Instytutu Filologii Polskiej. Skupia corocznie studentów filologii polskiej. Jest emanacją Studenckiego Koła Polonistów, które powstało 5 lat wcześniej. Pierwszym opiekunem Koła była dr hab. Krystyna Wojtczuk, profesor nadzwyczajny Akademii Podlaskiej, a następnie funkcję tę pełniły także: dr Violetta Machnicka, dr Agnieszka Wierzbicka-Olejniczak, dr Joanna Kuć, a w chwili obecnej dr Małgorzata Jasińska.
Działalność Koła skupia się wokół szeroko pojętego językoznawstwa polonistycznego i slawistycznego. Studenci polonistyki działający w Kole mają okazję rozwijać swoje zainteresowania, brać udział w konferencjach i seminariach nie tylko w kraju, ale i za granicą. Poza przedsięwzięciami czysto naukowymi czynnie biorą udział w życiu kulturalnym naszej Uczelni.
Podstawowe cele i zadania
Podstawowe cele pracy Koła, to prowadzenie badań w zakresie językoznawstwa oraz badań interdyscyplinarnych, udział w konferencjach i seminariach naukowych, udział w życiu kulturalnym Instytutu i Uczelni, oraz publikacje zarówno w tomach zbiorowych, jak i czasopismach.
Przynależność do Studenckiego Koła Naukowego Językoznawców umożliwia studentom uczestnictwo w wielu ciekawych wycieczkach, mających na celu, prócz rekreacji, poznania interesujących osób, miejsc, zabytków oraz dorobku kulturalnego nie tylko społeczeństwa polskiego. Wyprawy te obfitują w niezapomniane wrażenia i bogactwo doświadczeń.
Koło Naukowe Językoznawców, działające przy Instytucie Filologii Polskiej w Akademii Podlaskiej, serdecznie zaprasza wszystkich zainteresowanych do współpracy. Jeśli interesujesz się:
zapraszamy na nasze spotkania.
Prosimy o kontakt mailowy, telefoniczny lub osobisty.
Instytut Filologii Polskiej i Lingwistyki Stosowanej
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
- opiekun koła,
dr Natalia Sanżarewska-Chmiel, dr Barbara Stelingowska
- zarząd koła,
Justyna Ciszewska – przewodnicząca
Konrad Chwedczuk – zastępca przewodniczącej
- liczba członków koła
Plan działań koła na rok kalendarzowy 2023
W roku 2023 planowane są następujące wydarzenia:
- informacje o bieżących wydarzeniach.
https://www.facebook.com/groups/557286609497169
Koło Naukowo-Artystyczne „Humanista-Artysta” Instytutu Językoznawstwa i Literaturoznawstwa ogłasza konkurs artystyczno-literacki „Pożegnanie jesieni 2”, do udziału w którym zapraszamy studentów naszego UPH.
Na uczestników konkursu czekają dyplomy, a dla zwycięzców ciekawe nagrody pamiątkowe.
Zasady konkursu: żeby przystąpić do konkursu, należy przysłać na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. pracę z umieszczonym na niej cytatem z poezji bądź prozy, dotyczącym jesieni, do którego tenże jest ilustracją, lub do którego była inspiracją. Cytat może być w języku polskim, angielskim, niemieckim bądź rosyjskim. Prace będą oceniane w 3 kategoriach: zdjęcie autorskie, kolaż zdjęć autorskich bądź rysunek, wykonany dowolną techniką (ołówek, farby, grafika komputerowa, etc.)
Pracę należy przysłać do 15 listopada. W dniach 16-18 listopada odbędzie się głosowanie on-line na facebookowej stronie Instytutu Językoznawstwa i Literaturoznawstwa na najlepsze prace spośród wyłonionych przez jury.
Zwycięzców ogłosimy 20 listopada.
Wszystkim życzymy powodzenia!
Została też założona strona na FB:
Koło działa w IJiL UwS od listopada 2019 r. i prowadzi działalność w zakresie badań porównawczych.
W roku 2020 w ramach współpracy Koła z organizacjami pozarządowymi przygotowywana jest konferencja „Ach te muchi, Ach te muchi…” Owady w literaturze, kulturze, języku i mediach (razem z IKRiBL oraz MSCDN).
Członkowie Koła przygotowują również projekt książki mówionej (audiobook) z tekstami pisarzy współczesnych.
Zapraszamy do współpracy wszystkich studentów IJiL UwS.
ZARZĄD KOŁA:
OPIEKUN KOŁA: dr hab. Andrzej Borkowski
Plan działań koła na rok kalendarzowy 2024:
W roku 2024 planowane są następujące wydarzenia:
Publikacje studentów KNKLTiFA w czasopiśmie naukowym „Inskrypcje”
Udział w konferencji naukowej „Małpa w literaturze, kulturze, języku i mediach”
Nagranie audiobooka „Kronika spotkań z asystentem” Edyty Malczewskiej
Publikacje twórczości literackiej studentów i członków KNKLTiFA
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Zarząd Koła Naukowego Polonistów:
Sprawozdanie z działalności Koła Naukowego Polonistów za lata 2022-2024
Opiekun naukowy Koła Naukowego Osób z Wadą Słuchu:
dr Ewa Dziecioł (Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.)
Zarząd Koła Naukowego Osób z Wadą Słuchu:
Koło Naukowe Osób z Wadą Słuchu - „Surditas” rozpoczęło swoją działalność w kwietniu 2013 roku. Oficjalnie zaś zostało wpisane w rejestr Studenckich Kół Naukowych UwSw Siedlcach w styczniu 2014 roku. W swoich kręgach zrzesza studentów niedosłyszących z różnych kierunków i wydziałów Uniwersytetu w Siedlcach (obecnie liczy czterech członków). Miejscem spotkań Koła jest Ośrodek Logopedyczny w Siedlcach.
Poprzez swoją działalność członkowie Koła pragną pokazać całej społeczność akademickiej, że osoby niedosłyszące również aktywnie uczestniczą w życiu Uniwersytetu. Starają się pielęgnować i rozwijać Kulturę Głuchych, która może kształtować się wyłącznie poprzez stałe kontakty osób z wadą słuchu. Pragną umożliwić studentom z dysfunkcją słuchu rozwój wiedzy oraz zainteresowań, a także zapewnić pomoc w funkcjonowaniu w świecie dźwięków.
Działalność Koła Naukowego Osób z Wadą Słuchu realizowana jest poprzez:
1. Udział czynny i bierny w konferencjach naukowych, np.:
2. Organizowanie i prowadzenie spotkań naukowo-szkoleniowych:
3. Podejmowanie prób literacko-naukowych:
4. Udział w wykładach otwartych i warsztatach:
5. Osiągnięcia sportowe, wystąpienia artystyczne:
6. Aktywną współpracę z Ośrodkiem Logopedycznym w Siedlcach oraz Naukowym Kołem Logopedyczny