Naukowe Koło Logopedyczne UwS (NKL) działa przy Ośrodku Logopedycznym już od 2002 roku. Jego założycielką jest dr hab. Alina Maciejewska, prof. UwS.
Celem działalności NKL jest: rozwijanie zainteresowań naukowych w zakresie logopedii ogólnej, klinicznej, artystycznej, neurologopedii, gerontologopedii, rozwijanie umiejętności badawczych i praktycznych osób zainteresowanych pracą w zawodzie logopedy lub pracą z osobami z zaburzeniami mowy, własny rozwój świadomości metajęzykowej, ale również poznawanie warsztatu pracy logopedy i zgłębianie wiedzy z zakresu logopedii poprzez współpracę z Oddziałem Terenowym Polskiego Towarzystwa Logopedycznego w Siedlcach, udział w spotkaniach naukowych, seminariach, warsztatach, wykładach organizowanych przez OT PTL.
Członkowie Koła aktywnie angażują się w badania naukowe prowadzone w Ośrodku Logopedycznym i prowadzoną tam działalność, biorą czynny (wygłaszanie referatów, prezentacja posterów naukowych) i bierny udział w narodowych i międzynarodowych konferencjach naukowych, organizują i prowadzą spotkania naukowo-szkoleniowe, biorą udział w wykładach otwartych, warsztatach i szkoleniach. Ponadto biorą udział w wizytach studyjnych placówek zajmujących się diagnozą i terapią dzieci i dorosłych z zaburzeniami komunikacji językowej.
Członkami Koła w ciągu minionych lat byli studenci Filologii polskiej ze specjalnością język polski z logopedią, studenci Logopedii z audiologią, studenci Logopedii oraz studenci różnych kierunków pedagogicznych naszej uczelni.
Praca w Kole pozwala studentom na:
Działalność Naukowego Koła Logopedycznego realizowana jest poprzez:
1. Udział czynny i bierny w konferencjach naukowych
2. Organizowanie i prowadzenie spotkań naukowo-szkoleniowych
3. Organizowanie i udział w wykładach otwartych, warsztatach i szkoleniach
4. Aktywną współpracę z Ośrodkiem Logopedycznym UwS
Wszystkich chętnych studentów serdecznie zapraszamy do włączenia się w działalność naszego Koła
dr Sofia Kamińska – opiekun naukowy
Zarząd Koła Naukowego Polonistów:
Sprawozdanie z działalności Koła Naukowego Polonistów za lata 2022-2024
Opiekun naukowy Koła Naukowego Osób z Wadą Słuchu:
dr Ewa Dziecioł (Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.)
Zarząd Koła Naukowego Osób z Wadą Słuchu:
Koło Naukowe Osób z Wadą Słuchu - „Surditas” rozpoczęło swoją działalność w kwietniu 2013 roku. Oficjalnie zaś zostało wpisane w rejestr Studenckich Kół Naukowych UwSw Siedlcach w styczniu 2014 roku. W swoich kręgach zrzesza studentów niedosłyszących z różnych kierunków i wydziałów Uniwersytetu w Siedlcach (obecnie liczy czterech członków). Miejscem spotkań Koła jest Ośrodek Logopedyczny w Siedlcach.
Poprzez swoją działalność członkowie Koła pragną pokazać całej społeczność akademickiej, że osoby niedosłyszące również aktywnie uczestniczą w życiu Uniwersytetu. Starają się pielęgnować i rozwijać Kulturę Głuchych, która może kształtować się wyłącznie poprzez stałe kontakty osób z wadą słuchu. Pragną umożliwić studentom z dysfunkcją słuchu rozwój wiedzy oraz zainteresowań, a także zapewnić pomoc w funkcjonowaniu w świecie dźwięków.
Działalność Koła Naukowego Osób z Wadą Słuchu realizowana jest poprzez:
1. Udział czynny i bierny w konferencjach naukowych, np.:
2. Organizowanie i prowadzenie spotkań naukowo-szkoleniowych:
3. Podejmowanie prób literacko-naukowych:
4. Udział w wykładach otwartych i warsztatach:
5. Osiągnięcia sportowe, wystąpienia artystyczne:
6. Aktywną współpracę z Ośrodkiem Logopedycznym w Siedlcach oraz Naukowym Kołem Logopedyczny
The Theatre Group is an extracurricular activity for those interested in developing there acting as well as language skills and aims to build confidence and creativity. The meetings largely take the form of a theatre workshop in which students participate in role playing games, readings and work on specific approaches to stage and audio drama. There is also the opportunity for participants to work on larger projects, such as a full-length stage play or audio drama.
Koło działa w IJiL UwS od listopada 2019 r. i prowadzi działalność w zakresie badań porównawczych.
W roku 2020 w ramach współpracy Koła z organizacjami pozarządowymi przygotowywana jest konferencja „Ach te muchi, Ach te muchi…” Owady w literaturze, kulturze, języku i mediach (razem z IKRiBL oraz MSCDN).
Członkowie Koła przygotowują również projekt książki mówionej (audiobook) z tekstami pisarzy współczesnych.
Zapraszamy do współpracy wszystkich studentów IJiL UwS.
ZARZĄD KOŁA:
OPIEKUN KOŁA: dr hab. Andrzej Borkowski
Plan działań koła na rok kalendarzowy 2024:
W roku 2024 planowane są następujące wydarzenia:
Publikacje studentów KNKLTiFA w czasopiśmie naukowym „Inskrypcje”
Udział w konferencji naukowej „Małpa w literaturze, kulturze, języku i mediach”
Nagranie audiobooka „Kronika spotkań z asystentem” Edyty Malczewskiej
Publikacje twórczości literackiej studentów i członków KNKLTiFA
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
- opiekun koła,
dr Natalia Sanżarewska-Chmiel, dr Barbara Stelingowska
- zarząd koła,
Justyna Ciszewska – przewodnicząca
Konrad Chwedczuk – zastępca przewodniczącej
- liczba członków koła
Plan działań koła na rok kalendarzowy 2023
W roku 2023 planowane są następujące wydarzenia:
- informacje o bieżących wydarzeniach.
https://www.facebook.com/groups/557286609497169
Koło Naukowo-Artystyczne „Humanista-Artysta” Instytutu Językoznawstwa i Literaturoznawstwa ogłasza konkurs artystyczno-literacki „Pożegnanie jesieni 2”, do udziału w którym zapraszamy studentów naszego UPH.
Na uczestników konkursu czekają dyplomy, a dla zwycięzców ciekawe nagrody pamiątkowe.
Zasady konkursu: żeby przystąpić do konkursu, należy przysłać na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. pracę z umieszczonym na niej cytatem z poezji bądź prozy, dotyczącym jesieni, do którego tenże jest ilustracją, lub do którego była inspiracją. Cytat może być w języku polskim, angielskim, niemieckim bądź rosyjskim. Prace będą oceniane w 3 kategoriach: zdjęcie autorskie, kolaż zdjęć autorskich bądź rysunek, wykonany dowolną techniką (ołówek, farby, grafika komputerowa, etc.)
Pracę należy przysłać do 15 listopada. W dniach 16-18 listopada odbędzie się głosowanie on-line na facebookowej stronie Instytutu Językoznawstwa i Literaturoznawstwa na najlepsze prace spośród wyłonionych przez jury.
Zwycięzców ogłosimy 20 listopada.
Wszystkim życzymy powodzenia!
Została też założona strona na FB:
Dzieje Koła
Studenckie Naukowe Koło Językoznawców ukonstytuowało się 30 marca 1998 roku i działa przy Zakładzie Językoznawstwa Instytutu Filologii Polskiej. Skupia corocznie studentów filologii polskiej. Jest emanacją Studenckiego Koła Polonistów, które powstało 5 lat wcześniej. Pierwszym opiekunem Koła była dr hab. Krystyna Wojtczuk, profesor nadzwyczajny Akademii Podlaskiej, a następnie funkcję tę pełniły także: dr Violetta Machnicka, dr Agnieszka Wierzbicka-Olejniczak, dr Joanna Kuć, a w chwili obecnej dr Małgorzata Jasińska.
Działalność Koła skupia się wokół szeroko pojętego językoznawstwa polonistycznego i slawistycznego. Studenci polonistyki działający w Kole mają okazję rozwijać swoje zainteresowania, brać udział w konferencjach i seminariach nie tylko w kraju, ale i za granicą. Poza przedsięwzięciami czysto naukowymi czynnie biorą udział w życiu kulturalnym naszej Uczelni.
Podstawowe cele i zadania
Podstawowe cele pracy Koła, to prowadzenie badań w zakresie językoznawstwa oraz badań interdyscyplinarnych, udział w konferencjach i seminariach naukowych, udział w życiu kulturalnym Instytutu i Uczelni, oraz publikacje zarówno w tomach zbiorowych, jak i czasopismach.
Przynależność do Studenckiego Koła Naukowego Językoznawców umożliwia studentom uczestnictwo w wielu ciekawych wycieczkach, mających na celu, prócz rekreacji, poznania interesujących osób, miejsc, zabytków oraz dorobku kulturalnego nie tylko społeczeństwa polskiego. Wyprawy te obfitują w niezapomniane wrażenia i bogactwo doświadczeń.
Koło Naukowe Językoznawców, działające przy Instytucie Filologii Polskiej w Akademii Podlaskiej, serdecznie zaprasza wszystkich zainteresowanych do współpracy. Jeśli interesujesz się:
zapraszamy na nasze spotkania.
Prosimy o kontakt mailowy, telefoniczny lub osobisty.
Instytut Filologii Polskiej i Lingwistyki Stosowanej
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.