Naukowe Koło Logopedyczne UwS (NKL) działa przy Ośrodku Logopedycznym już od 2002 roku. Jego założycielką jest dr hab. Alina Maciejewska, prof. UwS.
Celem działalności NKL jest: rozwijanie zainteresowań naukowych w zakresie logopedii ogólnej, klinicznej, artystycznej, neurologopedii, gerontologopedii, rozwijanie umiejętności badawczych i praktycznych osób zainteresowanych pracą w zawodzie logopedy lub pracą z osobami z zaburzeniami mowy, własny rozwój świadomości metajęzykowej, ale również poznawanie warsztatu pracy logopedy i zgłębianie wiedzy z zakresu logopedii poprzez współpracę z Oddziałem Terenowym Polskiego Towarzystwa Logopedycznego w Siedlcach, udział w spotkaniach naukowych, seminariach, warsztatach, wykładach organizowanych przez OT PTL.
Członkowie Koła aktywnie angażują się w badania naukowe prowadzone w Ośrodku Logopedycznym i prowadzoną tam działalność, biorą czynny (wygłaszanie referatów, prezentacja posterów naukowych) i bierny udział w narodowych i międzynarodowych konferencjach naukowych, organizują i prowadzą spotkania naukowo-szkoleniowe, biorą udział w wykładach otwartych, warsztatach i szkoleniach. Ponadto biorą udział w wizytach studyjnych placówek zajmujących się diagnozą i terapią dzieci i dorosłych z zaburzeniami komunikacji językowej.
Członkami Koła w ciągu minionych lat byli studenci Filologii polskiej ze specjalnością język polski z logopedią, studenci Logopedii z audiologią, studenci Logopedii oraz studenci różnych kierunków pedagogicznych naszej uczelni.
Praca w Kole pozwala studentom na:
- rozwijanie zainteresowań naukowych z zakresu komunikacji językowej i jej zaburzeń,
- pogłębianie i weryfikację wiedzy w praktyce (prace badawcze),
- rozwijanie własnych umiejętności komunikacyjnych przydatnych w zawodzie nauczyciela (np. praca nad emisją głosu i dykcją),
- poznawanie praktyki logopedycznej,
- poznawanie metod wspomagających terapię logopedyczną,
- rozwijanie wiadomości o języku, akwizycji języka i trudnościach językowych w różnych zaburzeniach mowy.
Działalność Naukowego Koła Logopedycznego realizowana jest poprzez:
1. Udział czynny i bierny w konferencjach naukowych
2. Organizowanie i prowadzenie spotkań naukowo-szkoleniowych
3. Organizowanie i udział w wykładach otwartych, warsztatach i szkoleniach
4. Aktywną współpracę z Ośrodkiem Logopedycznym UwS
Wszystkich chętnych studentów serdecznie zapraszamy do włączenia się w działalność naszego Koła
dr Sofia Kamińska – opiekun naukowy