Naukowe Koło Logopedyczne UwS (NKL) działa przy Ośrodku Logopedycznym już od 2002 roku. Jego założycielką jest dr hab. Alina Maciejewska, prof. UwS. 

Celem działalności NKL jest: rozwijanie zainteresowań naukowych w zakresie logopedii ogólnej, klinicznej, artystycznej, neurologopedii, gerontologopedii, rozwijanie umiejętności badawczych i praktycznych osób zainteresowanych pracą w zawodzie logopedy lub pracą z osobami z zaburzeniami mowy, własny rozwój świadomości metajęzykowej, ale również poznawanie warsztatu pracy logopedy i zgłębianie wiedzy z zakresu logopedii poprzez współpracę z Oddziałem Terenowym Polskiego Towarzystwa Logopedycznego w Siedlcach, udział w spotkaniach naukowych, seminariach, warsztatach, wykładach organizowanych przez OT PTL.

Członkowie Koła aktywnie angażują się w badania naukowe prowadzone w Ośrodku Logopedycznym i prowadzoną tam działalność, biorą czynny (wygłaszanie referatów, prezentacja posterów naukowych) i bierny udział w narodowych i międzynarodowych konferencjach naukowych, organizują i prowadzą spotkania naukowo-szkoleniowe, biorą udział w wykładach otwartych, warsztatach i szkoleniach. Ponadto biorą udział w wizytach studyjnych placówek zajmujących się diagnozą i terapią dzieci i dorosłych z zaburzeniami komunikacji językowej.

Członkami Koła w ciągu minionych lat byli studenci Filologii polskiej ze specjalnością język polski z logopedią, studenci Logopedii z audiologią, studenci Logopedii oraz studenci różnych kierunków pedagogicznych naszej uczelni.

Praca w Kole pozwala studentom na:

  • rozwijanie zainteresowań naukowych z zakresu komunikacji językowej i jej zaburzeń,
  • pogłębianie i weryfikację wiedzy w praktyce (prace badawcze),
  • rozwijanie własnych umiejętności komunikacyjnych przydatnych w zawodzie nauczyciela (np. praca nad emisją głosu i dykcją),
  • poznawanie praktyki logopedycznej,
  • poznawanie metod wspomagających terapię logopedyczną,
  • rozwijanie wiadomości o języku, akwizycji języka i trudnościach językowych w różnych zaburzeniach mowy.

Działalność Naukowego Koła Logopedycznego realizowana jest poprzez:

1. Udział czynny i bierny w konferencjach naukowych

2. Organizowanie i prowadzenie spotkań naukowo-szkoleniowych

3. Organizowanie i udział w wykładach otwartych, warsztatach i szkoleniach

4. Aktywną współpracę z Ośrodkiem Logopedycznym UwS 

Wszystkich chętnych studentów serdecznie zapraszamy do włączenia się  w działalność naszego Koła

dr Sofia Kamińska – opiekun naukowy

 

Plan pracy 2024

Sprawozdanie z działalności koła 

Zarząd Koła Naukowego Polonistów:

Przewodniczący: Ewa Skultecka
Zastępca Przewodniczącego: Paulina Laskowska
Sekretarz: Emilia Kurpisz
Liczba członków Koła Naukowego Polonistów: 16
Opiekun Koła Naukowego Polonistów: mgr Barbara Bandzarewicz
 
Kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
 

Plan pracy

Regulamin

Sprawozdanie z działalności Koła Naukowego Polonistów za lata 2022-2024

 

The Theatre Group is an extracurricular activity for those interested in developing there acting as well as language skills and aims to build confidence and creativity. The meetings largely take the form of a theatre workshop in which students participate in role playing games, readings and work on specific approaches to stage and audio drama. There is also the opportunity for participants to work on larger projects, such as a full-length stage play or audio drama.

Opiekun naukowy Koła Naukowego Osób z Wadą Słuchu:

dr Ewa Dziecioł (Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.)

Zarząd Koła Naukowego Osób z Wadą Słuchu:

  • Bartłomiej Skrzyszewski (przewodniczący), Filologia polska I stopień, II rok

Koło Naukowe Osób z Wadą Słuchu - „Surditas” rozpoczęło swoją działalność w kwietniu 2013 roku. Oficjalnie zaś zostało wpisane w rejestr Studenckich Kół Naukowych UwSw Siedlcach w styczniu 2014 roku. W swoich kręgach zrzesza studentów niedosłyszących z różnych kierunków i wydziałów Uniwersytetu  w Siedlcach (obecnie liczy czterech członków). Miejscem spotkań Koła jest Ośrodek Logopedyczny w Siedlcach.

Poprzez swoją działalność członkowie Koła pragną pokazać całej społeczność akademickiej, że osoby niedosłyszące również aktywnie uczestniczą w życiu Uniwersytetu. Starają się pielęgnować i rozwijać Kulturę Głuchych, która może kształtować się wyłącznie poprzez stałe kontakty osób z wadą słuchu. Pragną umożliwić studentom z dysfunkcją słuchu rozwój wiedzy oraz zainteresowań, a także  zapewnić pomoc w funkcjonowaniu w świecie dźwięków.

 

Działalność Koła Naukowego Osób z Wadą Słuchu realizowana jest poprzez:

1. Udział czynny i bierny w konferencjach naukowych, np.:

  • udział w konferencji Szkoleniowo-Naukowej „O tym się mówi IV – komunikacja osób niesłyszących” w Lublinie (31.03-2.04.2017r.;
  • seminarium naukowe pt. „Rola edukacji na rzecz rozwoju solidarnego zatrudnienia w ekonomii społecznej” (21.11.2017 r.);
  • konferencja naukowa pt. „Wsparcie uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi i upowszechnianie edukacji włączającej” organizowanej przez Kuratorium Oświaty w Warszawie (01.12.2017 r.).
  • pomoc i udział (jednego członka) w organizacji konferencji naukowej nt. „Narracja w teorii i praktyce logopedycznej” w IPIN UPH w Siedlcach (28-29.09.2018 r.);
  • udział w konferencji (dwóch członków) nt. „Zdrowie dla wszystkich” organizowanej przez Centrum kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Siedlcach (06.04.2018 r.).

2. Organizowanie i prowadzenie spotkań naukowo-szkoleniowych:

  • organizacja spotkania naukowego nt. „Trudności edukacyjne studentów z wadą słuchu” (27.05.2019 r.);
  • współorganizacja oraz udział w spotkaniu naukowym nt. Jasność i zwięzłość. Prosta polszczyzna w praktyce, UPH w Siedlcach (prowadząca mgr Joanna Abramowicz) (02.03.2020 r.);
  • organizacja oraz uczestnictwo w spotkaniu naukowym nt. Trudności i zalety nauczania zdalnego osób z niepełnosprawnością słuchową (prowadząca mgr Ewa Dzięcioł-Chlibiuk -10.11.2020 r.);
  • organizacja oraz uczestnictwo w spotkaniu naukowym nt. Możliwości wsparcia kształcenia studentów z wadą słuchu na UPH w Siedlcach (prowadząca mgr Anna Kowalczyk - 26.11.2020 r.).

3. Podejmowanie prób literacko-naukowych:

  • Bartłomiej Skrzyszewski, Z oddali padły kolejne strzały…. „Inskrypcje. Półrocznik. Czasopismo naukowe poświęcone literaturze i kulturze”. Siedlce 2020, R. VIII, 2020, z. 2 (15), s. 199-205 – zachęcamy do lektury!

4. Udział w wykładach otwartych i warsztatach:

  • warsztat dla osób z niepełnosprawnościami w zakresie bezpieczeństwa, UPH w Siedlcach (07.12.2020 r.);
  • wykład otwarty (online) z prof. dr hab. Jagodą Cieszyńska nt. Terapia neurobiologiczna (25.05. i 29.05.2020 r.);
  • wykład szkoleniowy (online) z zakresu dietetyki  dr n. przyr. Anną Romaniuk nt. Diety wspomagające rozwój dzieci ze spektrum autyzmu (29.05.2020 r.);
  • wykład szkoleniowy (online) z prof. dr hab. Jagodą Cieszyńską nt. Twarz jako pierwszy tekst czytany przez dziecko (29.06.2020 r.);
  • wykład otwarty (online) z dr Joanną Zawadką, dr Marleną Kurowską, dr Elżbietą Sadowską nt. Ocena rozwoju mowy dziecka dwujęzycznego w wieku przedszkolnym - perspektywa logopedy (UW) (11.12.2020 r.).

5. Osiągnięcia sportowe, wystąpienia artystyczne:

  • II miejsce w VII Ogólnopolskiej Olimpiadzie Studentów Niepełnosprawnych o puchar JM Rektora Politechniki Częstochowskiej, Częstochowa (22-24.03.2019 r.);
  • III miejsce w dyscyplinie siatkówka rozgrywanych w ramach VII Ogólnopolskiej Olimpiady Studentów Niepełnosprawnych o puchar JM Rektora Politechniki Częstochowskiej, Częstochowa (22-24.03.2019 r.).

6. Aktywną współpracę z Ośrodkiem Logopedycznym w Siedlcach oraz Naukowym Kołem Logopedyczny 

 

Regulamin

Sprawozdanie

Plan 2022

 

Koło działa w IJiL UwS od listopada 2019 r. i prowadzi działalność w zakresie badań porównawczych.

W roku 2020 w ramach współpracy Koła z organizacjami pozarządowymi przygotowywana jest konferencja „Ach te muchi, Ach te muchi…” Owady w literaturze, kulturze, języku i mediach (razem z IKRiBL oraz MSCDN).

Członkowie Koła przygotowują również projekt książki mówionej (audiobook) z tekstami pisarzy współczesnych.

Zapraszamy do współpracy wszystkich studentów IJiL UwS.

ZARZĄD KOŁA:

Mateusz Gajewski  – przewodniczący
 
Violetta Filipienko
 
Julia Magdziak
 
Karolina Byszewska

 

OPIEKUN KOŁA: dr hab. Andrzej Borkowski

Plan działań koła na rok kalendarzowy 2024:

W roku 2024 planowane są następujące wydarzenia:

Publikacje studentów KNKLTiFA w czasopiśmie naukowym „Inskrypcje”
Udział w konferencji naukowej „Małpa w literaturze, kulturze, języku i mediach”
Nagranie audiobooka „Kronika spotkań z asystentem” Edyty Malczewskiej
Publikacje twórczości literackiej studentów i członków KNKLTiFA
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Strona FB:https://www.facebook.com/people/Ko%C5%82o-Naukowe-Komparatystyki-Literackiej-Teatru-i-Form-Audiowizualnych-UwS/61556460192526/

Regulamin